David Hockney (1937-) Kimdir?

David Hockney (1937-) Kimdir?9 Temmuz 1937’de İngiltere’nin Bradford şehrinde doğmuş David Hockney, 1960’ların Pop Art akımına katkı sağlamış oldu. Hockney’in sanatı arkadaşlarının portreleri, sahne tasarımları ve baskılar benzer biçimde muhtelif alanlardaydı. Ebeveynleri Hockney’i katı bir Methodist olarak yetiştirdi. Hockney çocukken kilise okulunda İsa’nın çizimlerini yaparken sanatla tanıştı. Carl Rose opera kumpanyası tarafından sahnelenen La David Hockney (1937-) Kimdir?Boheme operasını seyrettikten sonra Hockney, müzikale ilgi duymaya başladı. Bu vaziyet onun sinestezi hastalığının sonucu olarak görülmektedir. Bu rahatsızlık ile duyular arasındaki sınırları bulanıklaşan Hockney, müziği bir renk olarak görmekteydi.
1948 yılında Bradford Grammar School okulundan burs kazanan Hockney, kariyerine sanatçı olarak devam etmeye burada karar vermiştir. 1953 senesinde Bradford’da Bölge Sanat Koleji’ne kayıt olan Hockney, yağlı boya ile fotoğraf meydana getirmeye adım atmıştır.
Daha sonra Londra Kraliyet Sanat Koleji’ne süre gelmiştir. Bu sırada Genç Çağdaşlar sergisine katılarak ülke çapında tanınmıştır ve Britanya Pop Art akımının başlamasını elde etmiştir. Konu olarak anlamlı mevzular üzerine çalışmak isteyen Hockney, sevdiği şiirler ve vejetaryenlik üzerine resimler oluşturmaya başladı. Bu konum onun resimlerdeki cinsel yönelimini keşfetmesini sağlamış oldu.
Kraliyet Sanat Koleji’ndeki son senesinde yapmış olduğu eserlerin değerlendirilmeye alınmasını isteyerek kendisinden istenen final yazısını yazmayı reddetti. Bunun üzerine okul onu mezun etmedi ve Hockney Diploma adlı eskizini yapmış oldu. Bu eskiz 2013 Haziran’da gerçekleşen bir mezatta 20.000 sterline satılmıştır. Hockney’in yeteneğini ve ününü farkeden okul, sonrasında okul yönetmeliğini değiştirerek ona diplomasını vermiştir.
1961 yılının yazında ilk kere New York’u ziyaret eden Hockney, 1960’lı yıllarda çokça seyahat etmiştir. New York gezisi sırasında Andy Warhol ile tanışmıştır ve ikili arkadaş olmuşlardır. California’ya hayran olan Hockney, sonunda birkaç yıllığına Santa Monica’da kalmıştır. Akrilik boya ile canlı renkler kullanarak yaptığı bir dizi yüzme havuzu resmine bu yeni çevresi ilham kaynağı olmuştur. Bu serinin en ünlü resimlerinden biri The Splash’tır.
Dostlarının portreleri, baskılar ve New York City’deki Metropolitan Opera, Royal Court Theatre, Glyndebourne ve La Scala şeklinde mekanlara yapmış olduğu sahne tasarımları Hockney’in sanat emek harcamaları içinde yer verilmiştir.1968 senesinde arkadaşlarının, sevgililerinin ve akrabalarının portlerini oluşturmaya süregelen Hockney, bu portrelerinde Natüralizm kavramını esas almaktadır. Genellikle aynı modellerin yine yine resimlerini yapıyordu. Modelleri içinde sahne tasarımcıları Celia Birtwell ve Ossie Clark da yer almaktaydı. Günümüzde Londra’daki Tate Gallery’de en meşhur tablolarından biri olan Bay ve Bayan Clark ve Percy (1970-1971) sergilenmektedir. David Hockney (1937-) Kimdir?
1980’lerde Hockney’in sanatının yeni bir yönelim almasıyla, hareket halindeki modellerin Polaroid fotoğraflarını çekip bu tarz şeyleri deformasyona uğramış olmuş bir dama tahtası örüntüsü oluşturacak halde düzenleyerek fotoğraf kolajı oluşturmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalarla modelin hareketini fotoğraf makinasının perspektifinden veriyor ve seyirciye modelle birlikte hareket ediyormuş izlenimi veriyordu. Hockney kübizm üslubu yansıtarak yapmış olduğu resim kolaj serisinin ismini “birleştirici” olarak belirlemiştir.
1990 yıllarında Hockney sanatını yeni teknolojileri kullanarak devam ettirmiştir. Bazı resimlerinin kopyalarını yapmak için renkli fotokopi makinesini kullanmıştır. Hala günümüzde farklı teknolojileri keşfederek eserler üretmeye devam etmektedir. Nitekim iPhone ve iPad uygulamalarını kullanarak yüzlerce portre, natürmort ve manzara resmi üretmiştir.
Cinsel yönelimini açıkça dile getiren Hockney, ilk gerçek ilişkisini 19 yaşındaki Peter Schlesinger ile yaşamıştır. En gözde modeli haline gelen Schlesinger, aralarındaki yakınlığı gösteren çeşitli resimlerde yer almıştır. David Hockney (1937-) Kimdir?
Sanat yaşamı boyunca sanatçı olarak büyük takdir toplayan Hockney, 1967’de Liverpool’da Walker Sanat Galerisi’nin Moores Resim Ödülü’nü almıştır. 1988 senesinde The Royal Photographic Society’nin İlerleme Madalyası’nı almıştır. 2003 yılında ise resim alanında yapmış olduğu mühim katkılar sebebiyle Özel 150. Yıldönümü Madalyası ve Onur Üyeliği’ni kazandı. Kasım 2011’de Hockney, The Other Art Fair tarafınca Britanya’nın gelmiş geçmiş en etkin sanatçısı duyuru edilmiştir. 2012 senesinde ek olarak sanata ve bilime vermiş olduğu katkılardan ötürü sadece 24 üyeye verilen Liyakat Nişanı Kraliçe II. Elizabeth tarafınca Hockney’e verilmiştir.
Sanat simsarı John Kasmin 1963 yılından beri Hockney’in menajerliğini yapmaktadır ve bu vakit zarfında ikili, büyük başarı sağlamışlardır. 2006 senesinde sanatçının The Splash isimli eseri 2,6 milyon sterline, altmış resmin bir araya getirilerek oluşturulan A Bigger Grand Canyon tablosu ise Avusturya Ulusal Galerisi’nde 4,6 milyon dolar benzer biçimde yüklü bir miktara satılmıştır. Ayrıca Hockney, Beverly Hills’li Ev Hanımı adlı tablosunu üstün dereceli fiyata satmıştır. Tabloda havuz kenarında uzun canlı pembe renkte giysi giyen koleksiyoncu Betty Freeman’ı akrilik boya ile resmetmiştir. Tablo 3,65 metre boyutundadır ve 2008 yılında New York’ta Christie’s mezadında 7,9 milyon dolara satılmıştır. 2018 senesinde Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) isimli eseri 90,3 milyon dolara satılmıştır. Bu yapıt ile David Hockney, yaşayan bir sanatçının eseri için ödenmiş en yüksek rakam ünvanına sahip olmuştur.David Hockney (1937-) Kimdir?
1966’da yapılma olan The Splash isminde tablo bizi Kaliforniya’nın sakin ve güneşli, bir gününe götürmektedir. Kendimizi bir yüzme havuzunun kenarında, sıçrama tahtasının oluştruduğu köşegen dışında yatay ve dikey çizgilerden oluşan sahnede buluruz. Oluşan bu sakinlik içinde sessizliği bozan sıçramanın sesini duyabiliriz.
Hockney’in 1972’de yapığı Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) isimli tablo büyük tuval üstüne akrilik boya ile yapılmıştır. Bir Pop Art resmi olan eser için Alex Rotter tarafınca Avrupalı ve Amerikalı bakış açılarını aynı anda yansıttığı değerlendirmesi yapılmıştır.
Bazı Eserleri
The Third Love Painting-1960
The Splash-1966
A Bigger Splash-1967
Beverly Hills Housewife-1967
American Collectors (Fred and Marcia Weisman)-1968
Mr and Mrs Clark and Percy-1971
Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)-1972
My Parents-1977
A Bigger Grand Canyon-1998
The Arrival of Spring in Woldgate, East Yorkshire in 2011

Kaynakça:
https://en.Wikipedia.Org/wiki/David_Hockney
https://www.Oggusto.Com/sanat/sanatci/david-hockney-hayati-eserleri-ve-bilinmeyenleri
https://dergipark.Org.Tr/tr/download/article-file/321367
https://www.Istanbulsanatevi.Com/sanatcilar/soyadi-h/hockney-david/david-hockney-hayati-ve-eserleri/
Grzymkowski, E. (2019). Sanat 101, Say Yayınları.

Yazar: Gizem Gıdım

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın