cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde

cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde bilgi90’dan bulabilirsiniz

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi son anket sonuçları: Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun oy oranı kaç?

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi son anket sonuçları: Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun oy oranı kaç?

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ilk anketler, Millet İttifakı’nın adayı olarak belirlenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde olduğunu gösteriyor. 

14 Mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin anket sonuçlarını tarih sırasına göre güncellenen grafiklerimizden takip edebilirsiniz. 

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat Habertürk yayınında yaptığı açıklamada son yaptıkları araştırmanın sonucunu paylaştı. Buna göre Kılıçdaroğlu yüzde 47; Erdoğan ise yüzde 42 oy alıyor. Arasında Muharrem İnce’nin de olduğu “diğerleri”nin oyu yüzde 3. Kararsız seçmenin oranı ise yüzde 8. Kulat kararsızların büyük oranda HDP seçmeni olduğunu bildirdi.

Mart ortasında anket çalışmasını yayınlayan Türkiye Raporu’nun araştırmasına göre Kılıçdaroğlu ile Erdoğan arasında 9 puanlık bir fark dikkat çekiyor. Ankette kararsızlar dağıtıldığında Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 54,5 olurken, Erdoğan’ın oyu yüzde 45,5 oldu.

AR-G Araştırma’nın 14 Mart’ta açıkladığı son ankete göre seçim ikinci tura kalıyor. Ankete göre Kılıçdaroğlu yüzde 46,2; Erdoğan ise yüzde 43,1 oy alıyor. AR-G’nin anketine göre Muharrem İnce yüzde 7,6; Sinan Oğan ise yüzde 3,1 oy alıyor.

Aksoy’un 8 Mart’ta yaptığı ankete göre Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu yüzde 55,6 oy aldı. Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’ın oyu ise yüzde 44,4 oldu.

PİAR’ın 10 Mart’ta açıkladığı sonuçlara göre Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu yüzde 57,1 oy alırken Cumhur İttifakı adayı Erdoğan yüzde 42,9’da kalıyor. PİAR’ın anketi 12 ilde bin 460 kişinin katılımıyla bilgisayar destekli telefon görüşmesi (CATI) yoluyla gerçekleştirildi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Altı Masa müzakerelerinde yaşadığı kriz döneminde ilk anket ORC’den gelmişti. Buna göre ankette Kemal Kılıçdaroğlu için yüzde 56,8 oy oranı çıkarken Recep Tayyip Erdoğan yüzde 43,2 oy aldı. Anket 28 ilde bin 850 kişi ile CATI yoluyla gerçekleştirildi.

ALF’nin anketi 6-7 Mart tarihlerinde 26 ilde CATI yöntemi ile bin 770 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı 6 Mart akşamı ilan edildiğinden anketin bir kısmının bu açıklamadan önce yapıldığı anlaşılıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının resmen açıklanmasının ardından ilk anket ise Alfa Araştırma (ALF) tarafından yapıldı.

ALF’nin anketinde fark 10,2 puan

Ankette Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu yüzde 55,1 oy alırken Cumhur İttifakı adayı Erdoğan yüzde 44,9’da kaldı.

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar kaç oy almıştı?

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk turda oyların yüzde 52,4’ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. Diğer adaylardan Muharrem İnce yüzde 30,8; Selahattin Demirtaş yüzde 8,3; Meral Akşener yüzde 7,4 ve Temel Karamollaoğlu yüzde 0,9 oy almıştı.

Editör notu: Araştırma şirketlerinin yeni anketleri yayınlandıkça haberimiz güncellenecektir.

Yazı kaynağı : tr.euronews.com

Son dakika | 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçiminde kim önde? Son seçim anketi sonuçları canlı yayında açıklandı

2023 Seçim Anketi: En son anketlere göre 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde?

2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar kimler? Kimler cumhurbaşkanı adayı oldu?

Son anket: Cumhurbaşkanlığı için kim önde?

Son anket: Cumhurbaşkanlığı için kim önde?

Kemal Özkiraz’ın sahibi olduğu Avrasya Araştırma, son anket sonuçlarını paylaştı.

Yapılan ankette MHP ve AKP’de oy kaybının sürdüğü görülürken, Cumhurbaşkanlığı anketinde de ilginç sonuçlar yer aldı.

CUMHUR İTTİFAKI GERİLİYOR

Ankete göre, Cumhur İttifakı oy kaybederek yüzde 43 seviyelerine gerilemiş durumda. Son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başta Saadet Partisi olmak üzere çeşitli ziyaretler yapması bu kayba bir delalet olarak sunuluyor.

Ankete göre, partilerin güncel  oy oranları şöyle:

AKP: 35.6

CHP: 25.3

İYİ Parti: 13.4

HDP: 10.5

MHP: 8.1

Gelecek Partisi: 3

DEVA: 2.9

Bu sonuçlar ile birlikte AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı yüzde 43.7 oy alırken, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı yüzde 38 olarak görülüyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN KİM ÖNDE?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan isimleri arasındaki yarışa dair yapılan araştırmada;

Ekrem İmamoğlu- Recep Tayyip Erdoğan yarışı olursa;

İmamoğlu: Yüzde 42.6

Erdoğan: Yüzde 37

Mansur Yavaş-Recep Tayyip Erdoğan yarışı olursa;

Yavaş: Yüzde 43.9

Erdoğan: Yüzde 36.5

Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

Son anket: İnce aday olursa seçim ikinci tura kalıyor, Erdoğan önde

Cumhurbaşkanlığı yarışında kim önde

Cumhurbaşkanlığı yarışında kim önde

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, kasım ayında yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Özkiraz, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi olması muhtemel isimlerin oy oranlarını paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aday olursa kazanır diyenlerin oranı yüzde 44.3, kaybeder diyenlerin oranı ise yüzde 40.3 çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 43; kaybedeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 46.5 olarak belirlendi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in adaylığı için yüzde 42.1 “Kazanır”, yüzde 45.6 “Kaybeder” yanıtı verildi. AKP’den ayrılıp DEVA Partisi’ni kuran Ali Babacan’ın adaylığıyla ilgili ise ankete katılanlar, yüzde 39.9 “Kazanır”, yüzde 48.9 “Kaybeder” dedi.

3 PARTİ BARAJI GEÇEBİLİYOR

MAK Danışmanlık, 14-24 Kasım tarihleri arasında yaptığı seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete, 67 ilden 5 bin 700 kişi katıldı. Ankete göre bugün seçim olsa barajı 3 parti geçebiliyor. Kararsızlar dağıtılmadan partilerin oy oranı şöyle: AKP, yüzde 34.1. CHP, yüzde 21.1, İYİ Parti, yüzde 10.1. MHP, yüzde 8. Ankete katılanlara, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden memnun musunuz?” diye de soruldu. Katılımcıların yüzde 46’sı parlamenter sisteme dönülmesini istedi, yüzde 35’i ise mevcut sistemi tercih etti.

Odatv.com

Yazı kaynağı : www.odatv4.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın