cumhurbaşkanlığı imza nasıl verilir

cumhurbaşkanlığı imza nasıl verilir bilgi90’dan bulabilirsiniz

Cumhurbaşkanı adayı için imza nasıl verilir? Cumhurbaşkanı adayı için imza nereden veriliyor?

Adaylara imza nasıl verilecek

100 bin imza son gün ne zaman? 100 bin imza nedir, YSK canlı 100 bin imza takibi nasıl yapılır, Cumhurbaşkanı adayları imza sayılarına nereden bakılır?

Cumhurbaşkanı adayları için imza nereden, nasıl verilir?

Cumhurbaşkanı adayları için nasıl ve nerede imza verilir?

Cumhurbaşkanı adayları için nasıl ve nerede imza verilir?

Meclis’te grubu bulunmayan isimlerin cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza gerekiyor. O imzaları toplamak için süre bugün başladı ve 27 Mart saat 20.00’ye kadar devam edecek.

Peki, Cumhurbaşkanı adayları için gereken 100 bin imza nereden, nasıl verilir? 

İMZA NASIL VERİLİR?

Cumhurbaşkanı adaylarının ihtiyaç duyduğu 100 bin imzanın geçerli olması için vatandaşların aday göstermek istedikleri isim adına bağlı bulundukları ilçe seçim kuruluna imza vermeleri gerekiyor. Belirlenen sürede 100 bin seçmen tarafından teklif edilen kişiler, geçici aday listesinde yer alacak.

Seçmen, adaylık teklifi için kayıtlı oldukları ilçe seçim kuruluna bizzat başvuracak. Seçmenler, sadece bir aday için ve bir kez teklifte bulunabilecek.

Başvuran kişiye, listedeki kişiler arasından teklif yaptırılarak adayın bilgilerini ihtiva eden form imzalatılacak ve elektronik ortamda da kaydedilecek.

Seçmene, aday teklifinde bulunduğuna dair belge verilecek. Aday gösterme formları, elektronik ortamda YSK’ya iletilecek ve fiziki olarak ilçe seçim kurullarında saklanacak.

 

Yazı kaynağı : www.yurtgazetesi.com.tr

Cumhurbaşkanı adayları için imza verme işlemi sürüyor

Cumhurbaşkanı adayları için imza verme işlemi sürüyor

Adaylık için gerekli 100 bin imzaya yönelik siyasi partilerin çalışmaları sürerken, Ankara İl ve Merkez İlçe Seçim kurulları binası önünde sabah saatlerinden itibaren adaylar için imza vermeye gelenlerin oluşturduğu hareketlilik yaşanıyor.

Bina çevresinde yoğun güvenlik önemleri alınırken, vatandaşlar, üst aramasının ardından içeri girerek destekledikleri aday için imza atıyor.

YSK tarafından cumhurbaşkanlığı adaylık başvuruları kabul edilen Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal ve Yakup Türkal’ın imza sürecine yönelik veriler, gün sonunda kamuoyu ile paylaşılacak.

Hafta sonu da devam edecek imza verme işlemi, 27 Mart Pazartesi günü saat 20.00’de sona erecek.rent a car 34

Yazı kaynağı : www.trthaber.com

100 bin imza nereden verilir? Muharrem İnce, Fatih Erbakan, Sinan Oğan’a 100 bin imza nasıl verilir?

100 bin imza nereden verilir? Muharrem İnce, Fatih Erbakan, Sinan Oğan'a 100 bin imza nasıl verilir?

100 bin imza nasıl verilir? Cumhurbaşkanı adayları için 100 bin imza toplama süreci başladı. YSK tarafından 11 adayın başvurusu kabul edilmişti. Başvurusu kabul edilen adaylar için seçmenler 27 Mart saat 20.00’ye kadar imza verecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak. Peki, 100 bin imza nereden verilir?

100 BİN İMZA NASIL VERİLİR?

Adaylık başvuru şartlarını sağlayanlar YSK tarafından ilan edilecek ve seçmenler tarafından bağlı oldukları ilçe seçim kurullarında 22 Mart 2023 Çarşamba imza verilerek, teklifte bulunulmaya başlanacak.

Teklif süresi 27 Mart 2023 Pazartesi saat 20.00’de sona erecek. Bu tarihler arasında 100 bin imzanın toplanması gerekecek.

100 bin seçmen tarafından aday gösterilen kişiye, talebi halinde başvuru için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için yeterli imzaya ulaşamayanların yatırdığı ücret ise Hazine’ye gelir kaydedilecek.

Seçmenler, YSK’nin ilanında belirtilen adaylardan sadece biri için ve bir kez teklifte bulunabilecek.

İMZA VERİLECEK ADAYLAR KİMLER?

YSK’nın internet sitesinde yer alan karara göre, seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ya başvuranların sunduğu bilgi ve belgeler incelendi.

İnceleme sonucu, alfabetik sıraya göre, Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal’ın, kanunda aranan şartları taşıdıkları anlaşıldığından başvurularının kabulüne karar verildi.

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuran 11 isim için seçmenler tarafından bağlı oldukları ilçe seçim kurullarında yarın imza verilerek, teklifte bulunulmaya başlanacak.

SONUÇLAR ANLIK TAKİP EDİLEBİLECEK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen cumhurbaşkanı adaylarının imza süreçlerini YSK Başkanlığında anlık olarak takip edebilecekleri yeni bir bir uygulamanın hayata geçirildiğini bildirdi.

Yener, YSK Başkanlığında, 14 Mayıs seçimlerinde seçmenler tarafından gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarının imza süreçlerini takipleri için oluşturulan salonda açıklamada bulundu.

Söz konusu adayların isimlerinin dün YSK tarafından ilan edildiğini anımsatan Yener, bu adayların 100 bin imza toplama sürecinin başladığını ve sürecin 27 Mart saat 20.00’ye kadar devam edeceğini dile getirdi.

Adaylar ve temsilcilerinin, toplanan imzaları anlık olarak takip edebileceklerini belirten Yener, “Kurulun yeni uygulamasıyla il, ilçe bazında anlık olarak hangi adaya ne kadar imza verildiğinin ekranda anlık olarak takibi mümkündür. Mümkün olduğunca şeffaf, güvenilir bir ortam yaratmak amacıyla bu uygulamamız kapsamında, salonda isteyen adaylarımız ve temsilcilerimizin imza süreci sona erene kadar takip etme imkanları vardır.” ifadesini kullandı.

Yener, verilerin gün sonunda kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

YSK’nin dün açıkladığı listeye göre Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal ve Yakup Türkal’ın cumhurbaşkanlığı adaylık başvuruları, kanunda aranan şartları taşıdıkları belirlendiğinden kabul edilmişti.

Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler