Çocuklarda Atopik Dermatit Hastalığı Nedir?

Çocuklarda Atopik Dermatit Hastalığı Nedir?Atopik dermatit, en oldukça erken buluğluk ve çocukluk dönemlerinde ortaya çıkar. Çocuklarda atopik dermatitin ana sebebi, kötü beslenme, zehirlenme, metabolik bozukluklar, sinir ve endokrin sistem bozuklukları nedeniyle ağırlaştırılmış veraset (anne yada babanın alerji kökeni) olarak adlandırılabilir. Ancak hastalık yetişkinlikte de gelişebilir.

Atopik dermatit emareleri nelerdir?

Atopik dermatitin kabul edilen semptomu şiddetli kaşıntıdır. Atopik dermatitte cilt, bilhassa “uyku akışı” (remisyon) döneminde kuru ve pul pul olur. Gövdenin derisi ve uzuvların ekstansör yüzeyleri parlak, ten rengi plaklarla kaplıdır. Uyku esnasında, atopik dermatitin tek minimal emareleri, kulak memesinin yapışma bölgesinde zor bela soyulan noktalar yada çatlaklar olabilir. Ek olarak, bu tür belirtiler ağız köşelerinde nöbetler, alt dudakta ortanca bir çatlak, ek olarak üst göz kapaklarında soyulma ve kızarıklık olabilir. Gözlerin altındaki mavi, dünyevi bir renk tonu ile yüzün solgunluğu, atopik bir kişiliğin önemli belirtileri olabilir.

Atopik dermatit seyri nedir?

Atopik dermatit esnasında (farklı yaş dönemlerindeki özelliklere bağlı olarak), hastalığın üç aşamasını – bebek, çocuk ve yetişkin – ayırt etmek şartlı olarak mümkündür.

Çocuklarda atopik dermatit nedir?

Çocuklarda atopik dermatit genellikle çocuğun hayatının 7-8. Haftasında (bebeklik döneminde) başlar. Döküntüler esas olarak yüzde bulunur, yanakların ve alnın derisini etkiler. Yavaş yavaş, bacakların, omuzların ve ön kolların ekstansör yüzeyinde değişimler görülür. Kalça ve gövde derisi çoğunlukla etkilenir. Atopik dermatitin çocukluk süreci 18 aylıktan sonrasında adım atar ve ergenliğe kadar sürer. Bu fazın erken evrelerinde çocuklarda atopik dermatit döküntüleri, sürekli lezyon oluşumuna eğilimli kırmızı, ödemli noktalardır. Kaşıma sonucunda lezyonlar kabuklarla kaplanır. Erüpsiyonlar esas olarak dirsek ve popliteal kıvrımlarda, boyun, üst göğüs ve ellerin yan yüzeylerinde bulunur. Zamanla, çoğu çocukta cilt döküntülerden temizlenir.

Yetişkinlerde atopik dermatit belirtileriÇocuklarda Atopik Dermatit Hastalığı Nedir?

Atopik dermatitin erişkin fazı ergenlik döneminde ortaya çıkar. Atopik dermatitin tercih edilen yeri vücudun üst kısmı, boyun, alın, ağız çevresindeki cilt, ön kol ve bileklerin fleksör yüzeyidir. Şiddetli olaylarda atopik dermatit yaygınlaşabilir (tamamen vücutta gözlemlenir). Gözlemler, hastalık semptomlarının ebeveynlerden küçüklere bulaşmasında kalıtımın rolüne işaret etmektedir. Bu nedenle, alerjik bir babadan, bir çocukta alerji emareleri vakaların% 40-50’sinde, bir anneden -% 60-70’inde gelişir. Her iki anne-baba de atopi taşıyıcısıysa, bir çocukta hastalığın insidansı % 80’e ulaşır. Belirli sayıda çocuk, 19-20 yaşlarında atopik dermatit şeklinde gerçekleşen gizli saklı alerji geliştirir. Kalıtsal bir rahatsızlık değil, vücutta alerji oluşumuna katkıda bulunan genetik faktörlerin bir kombinasyonudur.

Ayrıca, atopik dermatit oluşumunda gastrointestinal sistemin fonksiyonel durumu büyük ehemmiyet taşımaktadır. Biberonla beslenen gebe bir kadının, hayatın ilk aylarındaki çocukların rasyonel beslenmesine uyulmaması sebebiyle gıda alerjileri geliştirme riski artar. Bu nedenle, yaşamın ilk yılındaki çocuklarda tavuk yumurtası, inek sütü proteinleri ve tahıllar atopik dermatitin yaygın bir nedenidir. Atopik dermatitin seyri, kontrolsüz antibiyotik alımı, hormonlar, kronik enfeksiyon odaklarının varlığı, alerjik hastalıklar (astım, rinit), dismetabolik nefropati ve parazitler sebebiyle bağırsak disbakteriyozunun gelişmesiyle şiddetlenir.

Atopik dermatit tedavisi nasıldır?

Atopik dermatit tedavisinde önemli bir istikamet, optimal bir psiko-duygusal ortamın yaratılmasıdır. Duygusal stresin kaşıntıya niçin olabileceği akılda tutulmalıdır.

Atopik dermatit için rejim iyi mi olmalıdır?

Atopik dermatitli beslenmeden öncelikle şunları hariç tutmak gerekir. Bunlar; et ve balık suları, kızarmış et, çikolata, kakao, narenciye (limon, mandalina, portakal, greyfurt), çilek, siyah kuş üzümü, kavun, bal, nar, fındık, mantar, balık havyarı , baharatlar, tütsülenmiş mamüller, konserve ve koruyucu ve boya katkı maddeleri içeren diğer ürünlerdir.

Ayrıca, salata ve benzeri besinler için baharat gibi günde 30 grama kadar diyete yağ doğrusu; (ayçiçeği, zeytin vb. Yağ) eklenmesi öneri edilir. Yüksek veya minimum dozlarda (günde 2 kez 4 kapsül) veya orta dozlarda (günde 2 kez 1 ila 2 kapsül) linoleik ve linolenik asitlerin bir kombinasyonunu içeren “F-99 vitamini” reçete edilir. İlaç özellikle erişkin hastalarda oldukca etkilidir.

Atopik dermatitin tıbbi tedavisi

Atopik dermatitin ilaç tedavisi ne olursa olsun bireysel olarak yapılmalıdır ve sakinleştiriciler, anti-alerjik, anti-inflamatuar ve detoksifiye edici ajanları içerebilir. Atopik dermatit tedavisi için oldukça sayıda metot ve aracın önerildiği belirtilmelidir (hormonlar, sitostatikler, iç, alergoglobulin, spesifik gmposensitizasyon, PUVA tedavisi, plazmaferez, akupunktur, boşaltma ve diyet tedavisi, vb.).

Not: Antihistaminikler, cilt belirtilerinde ve ayrıca atopik sendromda (astım, rinit) kaşıntı ve şişliği gidermek için reçete edilir.

Günlük antihistaminiklerini (suprastin, tavegil, diazolin, ferkarol) kullanırken, süratli bağımlılık geliştirdikleri unutulmamalıdır. Bu nedenle bu ilaçlar 5 ila 7 günde bir değiştirilmelidir. Kan kanalıyla beyin dokusuna nüfuz eden birinci nesil ilaçlar sakinleştirici bir etkiye neden olur, bu yüzden dikkat konsantrasyonu azaldığı ve hareketlerin koordinasyonu bozulmuş olduğu için öğrencilere, sürücülere ve etken bir ömür seçimi sürmesi ihtiyaç duyulan herkese reçete edilmemelidir. Bu nedenle, hormonlar (tercihen metipred yada triamsinolon), bir atağın sertliğini azaltmak için dozda kademeli bir azalma ile birkaç gün süresince verilir. Sürecin yaygınlığı ve zehirlenme fenomeni ile intravenöz ajanlar (hemodez, reopoliglyukin, poliiyonik çözelti, salin vb.) kullanılarak yoğun tedavi kullanılır. Hemosorpsiyon ve plazmaferez (hususi kan saflaştırma şekilleri) kendilerini iyi kanıtlamıştır.

Atopik dermatit seyrinin tahmini

Atopik dermatit seyrinin prognozu ve hastanın yaşam kalitesi, büyük ölçüde deri döküntülerinin, kaşıntıların gelişiminin nedenleri ile alakalı almış olduğu güvenilir bilgiye, tüm tabip tavsiyelerinin dikkatli bir halde uygulanmasına ve önlenmesine bağlıdır. Ana önleme alanları, bilhassa gebe ve emziren anneler için diyete ahenk, çocukların emzirmesidir. Solunan alerjenlere maruziyeti sınırlamaya, evindeki kimyasallara maruziyeti azaltmaya, soğuk algınlığı ve bulaşıcı rahatsızlıkları önlemeye ve şartlı antibiyotik reçetesine özel dikkat gösterilmelidir.

Yazar: Bekir Bulut

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın