cinsel ilişki sonrası vajinada yanma

cinsel ilişki sonrası vajinada yanma bilgi90’dan bulabilirsiniz

Vajinal Yanma

Vajinal Yanma

Vajinanın pH değerinin değişmesi veya tahriş olması sonucu, bu bölgede kaşıntı meydana gelebilir ve bu kaşıntı zamanla yanma hissine dönebilir. Hafif kaşıntı ve yanma hissi rahatsız edici olmayabilir ve çoğu zaman kendiliğinden kaybolabilir; fakat uzun süreli geçmeyen kaşıntı, kötü koku, akıntı ve vajinal yanmanın devam etmesi durumunda mutlaka bir hekime danışılması gerekir.

Vajinal Yanma Nedir?

Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajinal enfeksiyon veya iltihaplanmalar sebebiyle oluşan vajinal yanma, bireylerin genital bölgede karşılaşabileceği rahatsızlıklardan biridir. Bu faktörlerin dışında günlük kullanılan pedler, vajinanın pH değerini bozan kimyasal temizleyiciler (çamaşır suyu ya da deterjan), duş jelleri, idrar yolu enfeksiyonu, prezervatif alerjisi, bel soğukluğu, egzama, sedef ve genital uçuk (herpes) gibi hastalıklar da vajinada yanmaya neden olabilir.

Vajinada yanma ilişki sırasında, regli dönemi öncesinde veya idrar yaparken kendini daha fazla hissettirebilir. Özellikle idrar yaparken meydana gelen yanma hissi, sistit hastalığına bağlı olarak da gelişebilir.

Vajinal Yanma Tedavisi

Vajinada yanma tedavisi; altta yatan sebeplere, hastalığın derecesine ve kişiye bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı bireylerde vajinal yanma ile birlikte keskin ve kötü bir koku, akıntı ya da nadir olarak kanama ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hastalığın daha da ilerlememesi adına, en kısa süre içerisinde vajinal yanmaya sebep olabilecek hastalıkların araştırılıp tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Altta yatan sebepler cinsel yolla bulaşan klamidya, bel soğukluğu, genital uçuk (herpes) gibi hastalıklar, enfeksiyon ya da mantar gibi hastalıklara bağlı olarak gelişiyorsa, hekim tarafından önerilen ilaçlar, jeller veya merhemlerle tedavi mümkündür.

Ancak vajinal yanma her zaman bir hastalığa bağlı olarak gelişmeyebilir. Bazı durumlarda bu rahatsızlık kişinin alerjik durumlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Çok nadir olarak gözlemlense de lateks ve sentetik maddelere karşı olan alerji veya vajinayı tahriş edici kimyasal maddelerin kullanılması sonucunda vajinada yanma gelişebilir. Bu gibi durumlarda kullanılan maddelerin bırakılması, yanma hissinin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

Menopoz dönemine giren bireylerin hormonal dengesinin değişmesine bağlı olarak vajinal bölgenin pH değerinde değişimler gözlemlenebilir; bu durum vajinanın kurumasına ve yanmasına neden olabilir. Yine hekim tarafından önerilen ilaçlar ve jellerle vajinal yanma tedavi edilebilir.

Vajinal Yanma Nasıl Geçer?

Vajinal yanma ilaç ve merhemlerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Vajinal yanma sorunu ile karşı karşıya olan bir kişinin günlük duşunu aksatmaması, kokulu pedler veya tampon yerine normal pedleri tercih etmesi, vajinanın pH değerini değiştirebilecek krem, sabun, köpük, sprey, mendil gibi kimyasal ürünlerden uzak durması, iç çamaşırlarını her gün değiştirmesi, sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmesi ve bol su içmesi önerilir. Ayrıca, çok dar iç çamaşırları veya dar pantolonlar da genital bölgede havasızlığa ve devamında rahatsızlığa sebep olabilir.

Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

Cinsel İlişkide Yanma, Acı

Cinsel İlişkide Yanma, Acı

Cinsel İlişkide Yanma ve Acı

Cinsel ilişkide yanma ve acı sorunu kişilerin cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkileyen durumlardır. Tıpta “disparoni” olarak da bilinen cinsel ilişkide ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuzluklar pek çoğu kez rahat bir şekilde tedavi edilebilmekle birlikte, çoğu hasta bu durumların çözümünün olduğundan habersizdir. Bu bölümde cinsel ilişkide yanma ve acı konusu ele alınmaktadır.

Cinsel ilişkide acı ve yanma neden olur?

Cinsel ilişkide acı ve yanma ilk cinsel ilişkiden itibaren olabileceği gibi, daha sonradan ortaya çıkmış da olabilir. İlişkinin özellikle ilk safhasında, penisin vajina içine girişi anında yanma, batma ve acı ile karakterize bir durumdur. Bazen cinsel ilişkide kanama da izlenebilmektedir.

Cinsel ilişkide acı ve yanma sebepleri arasında:

Kullanılan doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar da vajina girişinde hassasiyete neden olabilmektedir.

Tanısı nasıl konur?

Cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma, acı sorunu yaşayan hastaların öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır. Yapılan jinekolojik muayene sonucunda çoğu zaman tanı konulabilmektedir. Ancak bazı durumlarda, özellikle enfeksiyon ile ilgili bulgular varsa vajinal kültür – antibiogram testi, smear testi ve tam idrar tetkiki yapılabilmektedir.

Kasık bölgesinde ağrı şikayeti de olan hastalarda vajinal ultrason, bakire olanlarda ise karından ultrason tetkiki de yapılabilmektedir. Bazı cilt hastalıklarından şüphelenildiğinde ise “biyopsi” yapılarak, yani küçük bir cilt dokusu çıkarılarak yapılan patolojik değerlendirme ile kesin tanı konulabilmektedir.

Hangi vajinal enfeksiyonlar cinsel ilişkide yanma ve acı yapar?

Cinsel ilişkide yanma ve acı yapan enfeksiyonların başında vajinal mantar enfeksiyonları ilk sıradadır. Candida albicans ve candida glabrata en sık mantar enfeksiyonlarıdır. Candida enfeksiyonları cinsel ilişkide acı ve yanma haricinde idrar yaparken yanma, vajinal akıntı, kaşıntı, dudaklarda şişme gibi şikayetler de yapabilmektedir.

Mantara bağlı vajinal akıntılar peynir veya sütün kaymağı gibi yoğun kıvamlıdır. Bazı kişilerde ise hiçbir akıntı ve kaşıntı olmaksızın ileri düzeyde vajinal mantar olabilir, yani enfeksiyon tamamen gizli (asemptomatik) olabilir. Bu yüzden rutin jinekolojik muayeneler önemlidir.

Cinsel ilişkide yanma ve acı şikayetleri yapan diğer enfeksiyonlar arasında bateriyel vaginosis (gardnerella enfeksiyonu),trikomonas, genital herpes, klamidya, üroplasma, frengi ve HPV enfeksiyonları gibi cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar da bulunmaktadır.

Vulvar vestibulitis nedir?

Vajinanın giriş bölgesi olarak da bilinen “vulvar vestibulum” yangısal süreçlere bağlı olarak, bazı kişilerde aşırı düzeyde ağrılı, acılı olabilir. Ağrı, acı sürekli devam edebileceği gibi, yalnızca dokunmakla da ortaya çıkabilmektedir. Yalnızca mekanik etki ile bu bölgede aşırı ağrı hissedilmesi “provoke vestibulodini”, mekanik etki olmaksızın ağrının sürekli devam etmesi ise “non-provoke vestibulodini” olarak isimlendirilmektedir.

Vulvar vestibulitis jinekolojik muayenede vajina bölgesine pamuk uçlu çubuk ile dokunulması sırasında hastanın aşırı ağrı hissetmesi ile tanı almaktadır. Benzer durum cinsel ilişki sırasında da yaşanmaktadır. Hastalar eşleri ile cinsel ilişki sırasında yaşadıkları bu hissi “açık yaraya tuz sürmek” şeklinde tarif etmektedirler. Cinsel ilişki sırasında aşırı yanma ve acı, bazen de kanama vardır. Bu durum ilişkiden sonra da belli süre devam edebilmektedir.rent a car 34

Pamuk Uçlu Test

Vulva vestibulit tanısı için yapılan “Pamuk uçlu test”.

Vulvar vestibulitis bazen vajinismus problemi ile karıştırılabilmektedir. Ayırıcı tanı deneyim gerektirir. Günümüzde vulvar vestibulitis probleminin tedavisi mümkündür.

Cinsel ilişkide yanma ve kanama

Cinsel ilişkide yanma ve kanama özellikle cilt dokusunun hassasiyetine ve tahriş olmasına bağlıdır. Islanmanın azlığı derinin tahriş olmasına, buna bağlı küçük yırtıklara ve kanamaya yol açabilmektedir. İlişki sırasında veya sonrasında rahim ağzından gelen kanamalarda ise detaylı değerlendirmeler (ultrason, smear testi gibi) şarttır.

Liken skleroz nedir?

Liken skleroz oto-immün özellikle gösteren bir deri hastalığıdır. “Atrofik vulvar distrofi” olarak da bilinir. Dış genital bölge derisinde incelme, idrar yaparken yanma, pantolon giyerken sürtünmeye bağlı tahriş hissi, cinsel ilişkide yanma ve acı, ilişkiye girememe, cinsel ilişkide acıya bağlı kuruluk hissi, geceleri uyutmayan kaşıntılar, gün içinde o bölgede yanma ve ağrı gibi şikayetler ile kendisini gösterir.

Liken skleroz hastalarında aşırı incelmeye bağlı olarak cilt hassaslaşmıştır. Zaman içinde genital bölgedeki yapışıklıklara bağlı olarak dudaklarda silikleşme, klitorisin gömülü hale gelmesi, perine bölümünde yapışma izlenebilmektedir. “Labial füzyon” olarak adlandırılan yapışıklıklar vulvar mimaride kalıcı deformasyonlara yol açabilir.

Liken skleroz hastalığının tedavisinde günümüzde cerrahi yöntemler (yapışıklıkların açılması),lazer ve radyofrekans gibi enerji bazlı işlemler, PRP ve kök hücre tedavileri gibi rejeneratif (doku yenileyici) tedaviler adeta çığır açmıştır.

Cinsel ilişkide yanma ve acı tedavi edilmezse ne olur?

Cinsel ilişkide yanma, batma ve acı gibi problemler tedavi edilmezse zamanla cinsel uyarılma problemlerine, buna bağlı olarak vajinal kuruluğa, ilişki sırasında acıya bağlı olarak istem dışı kasılmalara, cinsel ilişki sıklığının gittikçe azalmasına bağlı olarak da cinsel isteksizlik problemlerine yol açabilmektedir. Zaman içerisinde evlilik problemleri baş gösterebilir. Bu nedenle erken dönemde tedavi önemlidir.

Cinsel ilişkide yanma ve acı tedavisi nasıldır?

Tedavilerde pek çok hekim tarafından verilen kayganlaştırıcı ve uyuşturucu kremler çoğu zaman kesin çözüm üretmez. Sorun kökten giderilmelidir. Cinsel ilişkide yanma ve acı tedavisi tamamen nedene yöneliktir. Yani öncelikle yapılacak bir jinekolojik değerlendirme ile tanı konulacak, daha sonrasında da o tanıya yönelik tedaviye geçilecektir.

En iyi şekilde çözüm alınabilmesi için tedaviyi yapan hekimin bilgi ve tecrübesi son derece önemlidir. Bu alanda çalışan jinekolog hekimlerin seksoloji konusunda da yeterli düzeyde bilgi sahibi olmaları avantaj sağlamaktadır.

Yazı kaynağı : www.vajinismusmerkezi.com

Vajinal yanma

Vajinal yanma

Vajinal yanma, kadın hayatının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilen ve yaşam kalitesini düşüren jinekolojik sorunlar arasında yer alıyor. En sık nedeni ise vajinal enfeksiyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ulviye Hanlı, vajinal yanma hakkında bilgi verdi.

Vajinal yanma nedir?

En sık neden vajinal enfeksiyonlardır. Vajinit, vajinal iltihaplanma veya normal vajinal floradaki değişikliklerin neden olduğu vajina bozukluklarının genel adıdır. Şikayetler vajinal akıntı, vajinal yanma, batma hissi, koku, kaşıntı gibi rahatsızlıkları içerir.

Vajinal yanma neden olur?

Vajinit genellikle enfeksiyöz ajanların sonucudur. En yaygın enfeksiyonlar, bakteriyel vajinoz, Candida vulvovaginitis ve trichomoniasisdir ve enfeksiyonların yüzde 90’ından fazlasını oluşturur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gonore ( bel soğukluğu) , klamidya ve mikoplazmadan kaynaklanan servisit, genital uçuk ( herpes)  de vajinal akıntı-vajinal yanma batma ile ortaya çıkabilir.

Enfeksiyöz olmayan nedenler arasında genellikle menopoz sonrası kadınlarda vajinal atrofi-mukozalarda östrojen hormonu eksikliğine bağlı incelme, yabancı cisim (örneğin tutulan tampon veya kondom), irritanlar ve alerjenler örneğin vajinal Ph değerini florayı bozan vajinal yıkamalar veya duşlar, günlük pedler, kondom alerjisi ve bazı sistemik tıbbi bozukluklar (örneğin; romatoid artrit ve sistemik lupus, sedef hastalığı, egzama) sayılabilir.

Vajinal yanma belirtileri nelerdir?

Vajiniti olan kadınlar tipik olarak aşağıdaki spesifik olmayan vulvovajinal semptomlardan bir veya daha fazlasıyla başvurur:

Kandida vulvovajinit semptomları genellikle adet öncesi dönemde ortaya çıkarken, trikomoniyaz ve bakteriyel vaginozis semptomları genellikle adet dönemi sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkar. Cinsel ilişkiden hemen sonra gelişen semptomlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) düşündürür. 

Düşük östrojen seviyeleri de vajinit semptomları ile kendini gösterebilir. Diğer semptomları arasında vajinal kuruluk ve cinsel ilişki sırasında ağrı bulunur. Menopozdaki kadınlara ek olarak, doğum sonrası, emziren veya antiöstrojenik ilaçlar kullanan kadınlarda da östrojen seviyelerindeki düşüklüğe bağlı vajinal yanma batma sızı gibi şikayetler izlenebilir Yine bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak nispeten düşük östrojen seviyeleri geliştirir ve benzer şikayetler izlenir.

Vajinal yanma tanısı nasıl konulur?

Vajinal şikayetleri olan tüm kadınların hekim kontrolüne başvurması uygun olur,  fizik muayene ve bazı laboratuvar çalışmaları yapılmalıdır. Fizik muayene ile enfeksiyonun derecesi,  vajinal akıntının özellikleri ve genital bölgede lezyon veya yabancı cisim varlığı değerlendirilir.

Vajinal yanma tedavisi nasıldır?

Enfeksiyon düşünülüyorsa etken belirlenip hap, fitil veya krem şeklinde antimikrobiyal tedavi düzenlenir. Fizik muayenede vulvovajinal atrofi mukozal incelme saptanırsa topikal tedaviye başlanır. Bir enfeksiyon da mevcutsa, vajinal enfeksiyon tedavi edildikten sonra topikal vajinal östrojen tedavisi (krem, tablet veya fitil) veya hormonal olmayan vajinal nemlendiriciler başlatılabilir.

Sıkça sorulan sorular

Vajinal yanma alerjik mi?

Vajinal yanma hissi bazen kişinin alerjik durumlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Çok nadir olarak gözlemlense de lateks ve sentetik maddelere karşı olan alerji veya vajinayı tahriş edici kimyasal maddelerin kullanılması sonucunda vajinada yanma gelişebilir. Bu gibi durumlarda kullanılan maddelerin bırakılması, yanma hissinin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

Vajinal yanma nasıl geçer?

Vajinal yanma batma şeklinde şikayetleri olan kadınların mümkünse doktor kontrolü sonrası uygun tedaviye başlamaları ve genel perine hijyen kurallarına dikkat etmeleri önemlidir. Vajinal normal florayı tekrar restore etmek için dış genitaliayı sadece su ile yıkamak, vajinanın Ph değerini değiştirebilecek krem, sabun, köpük, sprey, mendil gibi kimyasal ürünlerden uzak durmak, mümkünse hiç günlük ped kullanmamak, iç çamaşırlarını her gün değiştirmek, sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek, çok dar pantolon tayt gibi giysilerden uzak durmak, karbonhidrat tatlı türevi yiyeceklerden uzak durmak, kan şekeri kontrolü ve bol su tüketmek önemlidir.

Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler