Bu yapay zeka, uzman bir Minecraft oyuncusu olmak için GPT-4’ü kullandı

rent a car 34

AI araştırmacıları, oyunun açık dünyasında yeteneklerini keşfedebilen ve genişletebilen bir Minecraft botu geliştirdiler – ancak diğer botların aksine, bu bot temelde deneme yanılma yoluyla kendi kodunu yazdı ve sürü GPT-4 sorgularının sayısı.

Voyager olarak adlandırılan bu deneysel sistem, simüle edilmiş veya gerçek bir ortamda özgürce ve amaçlı olarak hareket edebilen ve hareket edebilen bir yapay zeka olan “bedenlenmiş bir ajan” örneğidir. Kişisel asistan tipi yapay zekalar ve sohbet robotlarının, bırakın bu işleri yapmak için karmaşık bir dünyada gezinmeyi, bir şeyler yapması bile gerekmiyor. Ancak gelecekte bir ev robotunun yapması beklenebilecek şey tam olarak bu, bu yüzden bunu nasıl yapabileceklerine dair pek çok araştırma var.

Minecraft, bu tür şeyleri test etmek için iyi bir yerdir çünkü basit ve anlaşılır kurallar ve fizik ile gerçek dünyanın çok (çok) yaklaşık bir temsilidir, ancak aynı zamanda başarılacak veya denenecek çok şey olacak kadar karmaşık ve açıktır. Amaca yönelik simülatörler de harikadır, ancak kendi sınırlamaları vardır.

MineDojo rastgele bir AI yerleştirip tüm bu blokların ve domuzların ne yaptığını anlamasını bekleyemeyeceğiniz için Minecraft etrafında oluşturulmuş bir simülasyon çerçevesidir. Yaratıcıları (Voyager ekibiyle pek çok örtüşen), diğer verilerin yanı sıra oyun hakkında YouTube videoları, transkriptler, wiki makaleleri ve r/minecraft’tan çok sayıda Reddit gönderisini bir araya getirdi, böylece kullanıcılar bir AI modeli oluşturabilir veya ince ayar yapabilir onlar üzerinde. Ayrıca, bu modellerin bir lama etrafına çit örmek veya bir elmas bulup çıkarmak gibi şeyleri ne kadar iyi yaptıklarına bakılarak az çok objektif bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanır.

gezgin bu görevlerde çok başarılıdır ve ona yaklaşan tek model olan AutoGPT’den çok daha iyi performans gösterir. Ancak benzer bir yaklaşımları var: Kendi kodlarını yazmak için GPT-4’ü kullanmak.

Normalde, tüm bu iyi Minecraft verileriyle bir model eğitir ve güneş battığında iskeletlerle nasıl savaşılacağını bulmasını umarsınız. Ancak Voyager görece saf bir şekilde başlıyor ve oyunda bazı şeylerle karşılaştığında, GPT-4 ile ne yapması ve nasıl yapması gerektiği konusunda küçük bir iç konuşma yapıyor.

Bir sonraki eylemi yönlendirmek ve yığına beceriler eklemek.

Mesela diyelim ki gece oluyor ve o iskeletler çıkıyor. Temsilcinin bu konuda genel bir fikri vardır, ancak kendi kendine bu oyunun iyi bir oyuncusu yakınlarda canavarlar varken ne yapardı diye sorar. GPT-4, dünyayı güvenli bir şekilde keşfetmek istiyorsanız, bir kılıç yapıp donatmak, ardından darbe almaktan kaçınırken onunla iskelete vurmak isteyeceğinizi söylüyor. Ve ne yapılması gerektiğine dair bu genel his somut hedeflere çevrilir: taş ve tahta toplayın, üretim masasında bir kılıç yapın, onu donatın ve bir iskeletle savaşın.

Bunları yaptıktan sonra, genel bir beceri kitaplığına girilir, böylece daha sonra görev “demir cevheri bulmak için bir mağaranın derinliklerine inmek” olduğunda, yeniden sıfırdan savaşmayı öğrenmek zorunda kalmaz. Hala GPT kullanıyor, ancak daha ucuz ve daha hızlı olan GPT-3.5, ona belirli bir durumla en alakalı becerileri söylüyor – bu nedenle iskeleti çıkarmaya ve cevherle savaşmaya çalışmıyor.

AutoGPT gibi bir ajana benzer, henüz bilmediği bir arayüzle karşılaştığında, amacına ulaşmak için kendi kendine arayüzde gezinmeyi öğrenmesi gerekir. Ancak Minecraft, çözmeye alışkın olduğundan çok daha derin bir ortamdır, bu nedenle Voyager gibi özel bir ajan çok daha iyisini yapar. Daha fazla şey bulur, daha fazla beceri öğrenir ve diğer botlardan çok daha geniş bir alanı keşfeder.

İlginç bir şekilde, belki de şaşırtıcı olmasa da, GPT-4, kullanışlı kod üretmeye geldiğinde GPT-3.5 (yani ChatGPT) ile zemini siler. İlkini ikincisiyle değiştiren bir test, temsilcinin erkenden, hatta belki de kelimenin tam anlamıyla bir duvara çarpmasına ve iyileşmemesine neden oldu. İki modelle konuşmaktan birinin daha akıllı olduğu açık olmayabilir, ancak gerçek şu ki, görünüşte zekice bir sohbeti sürdürmek için özellikle akıllı olmanız gerekmiyor (bana nasıl bildiğimi sorun). Kodlama çok daha zordur ve GPT-4 burada büyük bir güncellemeydi.

Bu araştırmanın amacı, Minecraft oyuncularını eski haline getirmek değil, daha iyi bir kelime olmadığı için nispeten basit AI modellerinin “deneyimlerine” dayalı olarak kendilerini geliştirebilecekleri yöntemler bulmaktır. Evlerimizde, hastanelerimizde ve ofislerimizde bize yardımcı olacak robotlarımız olacaksa, bu dersleri öğrenmeleri ve gelecekteki eylemlerine uygulamaları gerekecek.

Voyager hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın