bilmeden tırnak yemek orucu bozar mı

bilmeden tırnak yemek orucu bozar mı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Tırnak yemek orucu bozar mı? Bilmeden tırnak eti yemenin oruca etkisi

Tırnak yemek orucu bozar mı? Bilmeden tırnak eti yemenin oruca etkisi

Ramazan ayında bazı alışkanlıkların oruca etkisi de araştırılan konular arasında yer alıyor. Bunlardan biri de günümüzde en sık rastlanan alışkanlıklardan tırnak eti yeme alışkanlığı oldu. Geçmiş yıllarda Diyanet tırnak eti yemek orucu bozar mı sorusuna açıklık getirmişti. İşte, konuyla ilgili detaylar…

TIRNAK YEMEK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçmişte tırnak yeme alışkanlığı için fetva yayınlamıştı. Diyanet’in fetvasına göre, tırmak Yemek ve tırnağı yutmak orucu bozar.

Diyanet‘in fetvasında, “Oruçlu kimse tırnağını ve dudağından bir parça yutsa orucu bozulur. Ağzın içinde bir parça yutsa bozulmaz. Ağız bazen bedenin içi sayılır. Bunun için oruçla kimse, tükürüğünü yutarsa orucu bozulmaz” şeklinde aktarılıyor.

TAKMA TIRNAK ORUCU BOZAR MI?

Abdest veya guslün geçerli olması için suyun, bedenin veya abdest organlarının yıkanması gereken kısmın her tarafına ulaşması gerekir. Yıkanması gereken yerlerde kuru yer kalırsa gusül ve abdest geçersiz olur. Abdest alacak veya gusledecek kimsenin bedeninde, suyun deriye ulaşmasını engelleyecek bir şey varsa önce onu gidermesi gerekir. (Müslim, Tahare, 31; Ebu Davut, Taharet, 99; Ali el-Kari, Fethu babi’l-İnaye, I, 31).
Bu itibarla, güzellik amacı ile tırnakların üzerine yapıştırılan yapay tırnaklar suyun kişinin kendi tırnağına ulaşmasına engel olacağı için gusül ve abdeste de engel olur.

Ancak tedavi amacı ile zorunlu olarak bedene takılan veya yapıştırılan kalıcı materyal ise suyun bedene ulaşmasına engel olsa bile, gusül ve abdeste engel olmaz. Böyle durumlarda takılan veya yapıştırılan şeyin üstünün yıkanması, bu da mümkün olmazsa üzerinin mesh edilmesi yeterlidir. Çıkarılıp takılabilen tırnakların ise abdest ve gusül için çıkartılıp altlarının yıkanması gerekir. Takma tırnak oruç tutmaya engel değildir. Zira yeme içme gibi bir işlem değildir.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Tırnak yemek orucu bozar mı? Nihat Hatipoğlu'nun tırnak yemek orucu bozar mı sorusuna verdiği yanıt

T�rnak yemek oru� bozar m�? Oru�ken t�rnak yemek

Dudak derisi veya tırnak yutmak orucu bozar mı?

Dudak derisi veya tırnak yutmak orucu bozar mı?

Değerli kardeşimiz,

Tırnak ve deri parçası gibi insan bedeninden kopan parçaları bilmeyerek yutmak orucu bozmaz. Yuttuğundan emin olmayan veya şüpheye kapılanın da orucu bozulmaz.

Yutulan bu parçalar susam tanesi kadar küçük ise bilerek de yutulsa oruç bozulmaz. Ancak susam tanesinden daha büyük ise ve bilerek yutulursa oruç bozulur, sadece bir gün kazası gerekir.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

Tırnak yemek orucu bozar mı? Diyanet tırnak sorusunu yanıtladı…

Tırnak yemek orucu bozar mı? Diyanet tırnak sorusunu yanıtladı…

Tırnak yemek orucu bozar mı? Diyanet tırnak sorusunu yanıtladı…

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte orucunu riske atmak istemeyenler tırnak yemek orucu bozar mı merak ediyor. Genellikle başlıca nedeni psikolojik olan tırnak yemek orucu bozar. Diyanet’in açıklamasına göre oruçlu kimse tırnağını ve dudağından bir parça yutsa orucu bozulur.

Ramazan ayı içerisinde bazı sorular da sık sık yanıtı aranıyor. Psikolojik, stres, yalnızlık korkusu gibi nedenlerden oluşabilen tırnak yeme alışkanlığını orucu bozup bozmayacağı merak ediliyor. Peki, tırnak yemek orucu bozar mı?

TIRNAK YEMEK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet tırnak yemek orucu bozar mı şöyle açıkladı: ”Oruçlu kimse tırnağını ve dudağından bir parça yutsa orucu bozulur. Ağzın içinden bir parça yutsa bozulmaz.

Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın