bilgisayara yüklenmiş bir programı kaldırma işlemi nereden yapılır

rent a car 34

bilgisayara yüklenmiş bir programı kaldırma işlemi nereden yapılır bilgi90’dan bulabilirsiniz

Windows 10’da Program Kaldırmanın 6 Kolay Yolu

Windows 10'da Program Kaldırmanın 6 Kolay Yolu

Windows 10, istenmeyen yazılımları silmek için çeşitli yerleşik yollar sunar, ancak birkaç üçüncü taraf program da sabit sürücünüzü gereksiz uygulamalardan kurtarabilir. Seçeneklerinize bakalım.

Windows 10, istenmeyen yazılımları silmek için çeşitli yerleşik yollar sunar, ancak birkaç üçüncü taraf program da sabit sürücünüzü gereksiz uygulamalardan kurtarabilir. Seçeneklerinize bakalım.

Windows 10 bilgisayarınızda artık kullanmadığınız birkaç uygulama varsa, bunlara takılıp kalmanıza gerek yok. Disk alanını boşaltmak ve Başlat menünüzü düzene sokmak için bunlardan kurtulun.

Windows 10, Başlat menüsü, Ayarlar ekranı aracılığıyla kullanılabilen ve Denetim Masası’na gömülü bir kaldırıcı seçeneği içerir. Bir Windows 10 Universal uygulamasını, Denetim Masası uygulamasıyla olmasa da, Başlat menüsündeki ve Ayarlar’daki kaldırma özelliği aracılığıyla hızlı ve temiz bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Bununla birlikte, Windows’un yerleşik seçeneklerini kullanarak tam bir masaüstü uygulamasını kaldırmaya çalışırsanız, işlem genellikle artık klasörler, dosyalar ve Kayıt Defteri girişlerinin arkasında kalır. Bu nedenle, tüm uygulamaları tamamen silebilen ve geride hiçbir iz bırakmayan bir üçüncü taraf kaldırıcı kullanmak isteyebilirsiniz. Seçeneklerinizin üzerinden geçelim.

Başlat Menüsünden Kaldır

Başlat Menüsünden Kaldır

Bir programı Windows 10 Başlat menüsünden kaldırabilirsiniz. Başlat düğmesine tıklayın ve soldaki Tüm Uygulamalar listesinde veya sağdaki döşemeli bölümde kaldırmak istediğiniz programı arayın. Programı sağ tıklayın. Bu şekilde kaldırılabiliyorsa, açılır menüde Kaldır için bir seçenek göreceksiniz. Tıklayın, kaldırmak istediğinizi onaylayın ve kaybolur.

Uygulama Ayarlarından Kaldır

Uygulama Ayarlarından Kaldır

Kaldırabileceğiniz tüm programları daha kolay görüntülemek için Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler’e de gidebilirsiniz. Bu ekran size hem Windows Evrensel hem de standart masaüstü uygulamalarını gösterir, bu nedenle PC’nizde yüklü olan her programı burada bulmalısınız. Kaldırmak istediğiniz programı bulmak için listeyi aşağı kaydırın, ardından tıklayın ve Kaldır’ı seçin.

Denetim Masası Üzerinden Kaldırma

Denetim Masası’nı kullanmayı tercih ederseniz, bu seçenek Windows 10’un en son sürümünde hala mevcuttur. Başlat düğmesine tıklayın ve Windows Sistem klasörüne gidin. Klasöre tıklayın, ardından Kontrol Paneli kısayolunu seçin. Ayrıca arama çubuğunda “Denetim Masası” nı da arayabilirsiniz.

Simge görünümüne geçin ve Programlar ve Özellikler için uygulamayı seçin. Bu görünüm size Windows Universal uygulamalarını göstermez, yalnızca standart masaüstü uygulamalarını gösterir. Kaldırmak istediğiniz programı seçin, ardından ya sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin ya da listenin en üstünde Kaldır’ı seçin.

Üçüncü Taraf Kaldırıcılar

Uygulamalar genellikle dosyalarını ve ayarlarını sisteminize yayarlar ve hatta Kayıt Defterinizi izlenmesi zor olabilecek ayarlarla doldurabilirler. Windows’ta yerleşik olarak bulunan kaldırma özellikleri, tüm bu kalan dosyaları ve ayarları tamamen kaldırmaz, ancak üçüncü taraf bir kaldırıcı, bir uygulamayı tamamen silerek daha iyi bir iş çıkarır.

Bir Windows masaüstü uygulamasını tamamen kaldırmanın zorluğu, doğru dengeyi bulmaktır. Birçok Windows dosyası ve Kayıt Defteri ayarı birden fazla program tarafından paylaşılır. Bu nedenle, bir kaldırma yardımcı programının, bu öğelere hala güvenebilecek başka bir programı kaldırmadan kaldırmakta olduğunuz programdan kalan tüm kalıntıları kaldırması gerekir.

Bu nedenle, en iyi kaldırıcıların birçoğunun belirli yedeklemeleri ve önlemleri vardır. Kaldırma işleminin ardından bir şeyler ters giderse, ortaya çıkan sorunları gidermek için uygulama geri yüklenebilir. İşi tamamlayabilecek üç üçüncü taraf kaldırıcı programı önerdik.

Revo Uninstaller

Revo Uninstaller, masaüstü uygulamalarını, Windows uygulamalarını ve hatta tarayıcı uzantılarını tertemiz ve tamamen kaldırabilir. Ücretsiz sürüm temel özellikler sunar ve başlamak için iyi bir yer olabilir. 24.95 $ karşılığında, Pro sürümü tarayıcı uzantılarını kaldırabilir ve önceden kaldırılmış programların kalıntılarını silebilir. 29.95 $ ‘a, Pro Portable sürümü birden fazla bilgisayarda ve bir USB sürücüden çalışabilir.

Revo Installer önceden yüklenmiş programları kaldırabilir ve arayüz, kaldırmak istediklerinizi bulmanızı kolaylaştırmak için sisteminizdeki tüm uygulamaları gösterir. Program, programların yüklenmesine bile yardımcı olabilir, bu da uygulamanın gelecekte daha doğru bir şekilde kaldırılması için tüm yükleme sürecini izlemesine olanak tanır.

Revo’yu çalışırken denemek için, kaldırmak istediğiniz programa çift tıklayın veya sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin. Revo ilk olarak, ilişkili dosyaları ve Kayıt Defteri girişlerini kaldırmada çok agresif olması durumunda geri dönebileceğiniz bir geri yükleme noktası oluşturur. Ardından, Revo programı kaldırmak için programın kendi kaldırma rutinini çağırır.

Revo daha sonra Kayıt Defterini kalan ayarlar için tarar ve bunları kaldırmak isteyip istemediğinizi sorar. Bunun için, programın ne kadar agresif olmasını istediğinize bağlı olarak üç moddan (Güvenli, Orta veya Gelişmiş) seçim yapabilirsiniz. Daha sonra Revo, onları silmek için kalan dosyaları tarar.

IObit Uninstaller

IObit Uninstaller

IObit Uninstaller, masaüstü uygulamalarından ve Windows Universal uygulamalarından kurtulabilir. Ücretsiz sürüm, kaldırılmış bir programın artık parçalarını tarama yeteneği gibi temel özellikleri sunar. Yılda 19,99 ABD Doları karşılığında, Pro sürümü üç bilgisayar için destek sağlar ve inatçı programlar ve tarayıcı eklentileri için destek gibi daha fazla özellik sunar.

IObit Uninstaller’ın ana ekranı çeşitli görünümler ve seçenekler sunar. Tüm yüklü programları, son yüklenenleri, çok yer kaplayan büyük programları ve seyrek kullanılan programları görebilirsiniz. Ekran ayrıca sizi Windows uygulamalarına ve tarayıcı eklentilerine yönlendirir. Programlarınızın güncel olup olmadığını kontrol edebileceğiniz yazılım güncellemeleri için bir bölüm bile var.

IObit Uninstaller’ı kullanmak için, kaldırmak istediğiniz programı seçin ve ardından Kaldır düğmesine tıklayın. IObit, programı kaldırmak için programın kendi kaldırıcı rutinini kullanır, gereksiz dosyalardan, Kayıt Defteri girişlerinden ve yol boyunca ayarlardan kurtulur.

Ashampoo UnInstaller

Ashampoo UnInstaller

Ashampoo UnInstaller, artık dosyalar veya ayarlar olmadan masaüstü uygulamalarını ve Windows uygulamalarını temiz bir şekilde kaldırabilir. Ürün size 21$’a mal olacaktır, ancak satın almadan önce 30 günlük ücretsiz deneme ile deneyebilirsiniz.

Ana ekranda, tüm yüklü uygulamaları, son yüklenen programları, büyük uygulamaları ve hatta Windows güncellemelerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca tüm Windows uygulamalarının ve tarayıcı eklentilerinin bir listesini de kontrol edebilirsiniz.

Ashampoo UnInstaller’ı denemek için, kaldırmak istediğiniz bir programı seçin ve Kaldır düğmesine tıklayın. Programın tüm kalıntılarını silmeyi denemek için ek derinlemesine temizlik yapmayı tercih edebilirsiniz. Programın kendi kaldırma rutini çalışır ve kalan dosyalardan ve Kayıt Defteri ayarlarından kurtulmak için Ashampoo UnInstaller’ı bırakır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazı kaynağı : tekmoloji.com

Programları Sistemden Kaldırmak

Programları Sistemden Kaldırmak

Bir programı sabit diskten silmek, dosya veya klasör silmek kadar kolay değildir. Bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken birçok detay olduğunu asla unutmayın.

Bilgisayarınıza farklı amaçlar için farklı programlar yüklemeniz mümkün. Ancak bir süre sonra, bu programlardan birisinin artık işinize yaramadığını fark edebilirsiniz. Öyleyse hem boşu boşuna yer işgal eden, hem de sistemi yavaşlatan bu programdan kurtulmanın vakti gelmiş demektir. En sık yapılan hata, programın bulunduğu klasörü olduğu gibi silmektir. Bunu kesinlikle yapmamalısınız. Çünkü hem sistem bilgileri hem de programın bazı özel dosyaları farklı klasörler içerisinde depolanıyor olabilirler. Klasörü sildikten sonra bile sabit disk üzerinde kalan bu dosyalar, ileride başınıza dert açabilir.

Bir programı güvenli bir şekilde sistemden kaldırmak için, aşağıda sıraladığımız 6 küçük adımı takip etmelisiniz. Böylece sabit diskinizde yer kaplayan gereksiz bir programdan tamamen kurtulmuş olursunuz.

1- “Başlat” düğmesine basın ve menüyü açın. Menü içerisinde göreceğiniz “Denetim Masası” satırına tıklayın.

2- Karşınıza, artık yakından tanıdığınız “Denetim Masası” penceresi gelecektir.

Program Ekle veya Kaldır Seçeneğini Kullanmak

3- Daha rahat işlem yapabilmek için sol üst bölümde yer alan “Klasik Görünüm’e Geçiş Yap” satırına tıklayın. Böylece karşınıza daha ayrıntılı bir “Denetim Masası” penceresi gerekir.

4- Pencerede yer alan simgeler arasından “Program Ekle veya Kaldır” seçeneğini bulun ve üzerine çift tıklayın. Karşınıza sisteminizde yüklü olan tüm programların listesi ve açıklamaları gelecektir. Bu açıklamalar arasında programın boyutları veya kullanım sıklığı gibi ek bilgiler yer almaktadır. Kaldıracağınız programı seçmek için, program ismini içeren satırın üzerine farenin sol tuşu ile bir kez tıklayın.

5- Seçiminizi yaptıktan sonra “Kaldır” düğmesine basmalısınız. Karşınıza bu işlemi onaylamanızı isteyen küçük bir diyalog penceresinin geldiğini göreceksiniz. Burada “Evet” düğmesine tıklamanız gerekli.

6- Sistem, silme işlemini onayladığınız an program dosyalarını silmeye başlayacaktır. Karşınızdaki pencereden kaldırma sürecini izleyebilirsiniz. İşlem tamamlandığında yeni bir pencere açılır. Artık yapmanız gereken, sadece “Tamam” düğmesine basmak.

Dikkat: Gerekli Dosyalar

DİKKAT: GEREKLİ DOSYALAR

Windows, program kaldırma işlemi sırasında başka programlar tarafından kullanılabilecek dosyaların silinmesini İsteyip İstemediğinizi sorabilir. Bu dosyalar, genellikle sistemi yavaşlatmayacak veya sabit diski doldurmayacak kadar küçük boyutlu dosyalardır. Bu yüzden onları silmenize hiç gerek yok.

DİKKAT: Programlan sistemden kaldırırken, ilk olarak bu işlemi onaylamanızı isteyen bir pencere ile karşılaşacaksınız. “Evet” düğmesi ile silme işlemine başlayabilir ya da “Hayır” düğmesi ile işlemi iptal edebilirsiniz.

Bilgi: Bilgisayarınız Hızlansın

BİLGİ: BİLGİSAYARINIZ HIZLANSIN

İşe yaramayan programları sistemden kaldırmanın İki avantajı vardır: Hem sabit diskte alan boşaltmış olursunuz; hem de bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlarsınız. Bazı programlar, çalışırken sistem dosyalarını da meşgul ederler. Bu durumda bilgisayarın çalışma hızının düşmesi de kaçınılmaz bir sonuçtur. Küçük bir İpucu daha… Birkaç programı kaldırmanızın hemen ardından “Disk Birleştiricisi”ni çalıştırmanızda yarar var. Böylece verilerin, sabit disk üzerinde dağınık olarak saklanmalarını önlemiş olacaksınız.

Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın