başka ülkelerden ülkemize göç etmiş kişiler ile ilgili fotoğraflar

başka ülkelerden ülkemize göç etmiş kişiler ile ilgili fotoğraflar bilgi90’dan bulabilirsiniz

Başka ülkelerden ülkemize göç etmiş kişiler ile ilgili fotoğraflar bularak aşağıda ayrılan yere yapıştırınız.

1. Sınıf Hayat Bilgisi Bir Arada Yaşıyoruz konu anlatımı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Bir Arada Yaşıyoruz konu anlatımı

Belli başlı bazı nedenlerden dolayı ülkemize göç etmiş birçok insan bulunmaktadır. Bu insanlar farklı ülkelerden gelmiştir ve değişik kültürlere sahiplerdir. Ancak çok uzun yıllardır beraber yaşarız ve ortak paylaşımlar gerçekleştiririz. Şimdi bunlara bakalım ve insanların hangi nedenlerden dolayı ülkemize geldiğini öğrenelim. Aynı zamanda nerelerden geldiklerine de bakalım.

 Bir Arada Yaşıyoruz

 Ülkemizde farklı kültürlere sahip olan pek çok insan bulunmaktadır. Bu insanlar birçok değişik nedenden dolayı ülkemize göç etmiştir. Ve ayrıca uzun yıllardır ülkemizde yaşayan insanlardır. Peki, bunların nedenleri nelerdir?

 – İş durumu sebebiyle ülkemize göç eden insanlar.

 – Savaş gibi zorunlu sebeplerden dolayı ülkemize göç eden insanlar.

 – Sevdiği bir kişiyle evlendiği için ülkemize göç eden insanlar.

 – Cumhuriyet döneminden önce ülkemizde bulunan farklı kültüre sahip olan insanlar.

 Bu gibi daha pek çok farklı sebepten dolayı, ülkemizde değişik kültüre sahip olan oldukça fazla sayıda insan bulunmaktadır. Bu farklı kültürlerden olan insanlarla birlikte yaşarız ve onlarla ortak paylaşımlar gerçekleştiririz.

 Ülkemize zorunlu ya da gönüllü olarak göç etmiş oldukça fazla sayıda insan bulunmaktadır. Bu insanların ihtiyaç duydukları malzemeler ülkemiz tarafından karşılanır. Bunlar içerisinde giyecekler, yiyecek çeşitleri, farklı kıyafetler vardır. Özellikle savaştan kaçarak zorunlu olarak ülkemize gelen birçok insanın mağdur olmaması için, belli bir dönem onların ihtiyaçları karşılanır.

 Yine ülkemizde bulunan ve farklı kültürlere sahip pek çok insanın yaşam tarzı bizden farklıdır. Onların giyim tarzı, yaşam anlayışı ve yiyecekleri ile alışkanlıkları değişkenlik gösterir. Burada unutulmaması gereken çok önemli bir husus var. Bu insanların, geldikleri yerlere göre ve özelliklerine bağlı olarak birtakım alışkanlıkları mevcuttur. Elbette doğal olarak bu alışkanlıkları devam ettirmek isteyeceklerdir. O yüzden insanların farklılıklarına saygı duymalıyız. Onların yaşantılarına karışmamalı ve nasıl bir hayat sürmek istiyorlarsa buna engel olmamalıyız.

 Ülkemizde birçok değişik yerden göç eden insanlar bulunmaktadır. Bu insanlar hem batı ülkelerinden hem de doğu ülkelerinden gelmektedir. Batı ülkelerinden gelen insanlar daha çok gönüllü olarak iş ve benzeri sebeplerden gelirler. Ancak doğudan gelen insanlar ise ülkesinde yaşanan savaşlardan dolayı göç ederler. Bu göç ile beraber ellerinde neredeyse hiçbir şey olmadan kaçarak gelirler. Bu insanlara sığınmacı denir. Yani ülkemize sığınırlar. Böyle durumlarda ülkemiz onların ihtiyaçlarını karşılar. Peki bunlar nelerdir?

 – Barınma ihtiyacı.

 – Güvenlik ihtiyacı.

 – Yemek ve su ihtiyacı.

 – Kıyafet ihtiyacı.

 Bu gibi ihtiyaçları karşılanan insanlar yeniden yaşamlarına devam etme şansı bulurlar. Bu insanlar bir dönem sığınmacı olarak ülkemizde kalırlar. Daha sonra farklı ülkelere gitmek isteyen insanlar bunu yapabilirler. Ancak gitmek istemeyen ve ülkemize kalan kişiler belli başlı bazı şartları yerine getirerek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma hakkı kazanabilirler.

 Farklı kültürlere sahip olan insanlarla ülkemizde bir arada yaşamayı öğrenmeliyiz. Kendi alışkanlıklarımız ve kültürümüz olduğu gibi, onların da değişik alışkanlıkları ve kültürlerini bulunduğunu her zaman hatırlamalıyız. Böylece dostça ve kardeşçe bir yaşam sürebilir; kendi sınırlarımıza saygı duyarak hayatlarımıza devam edebiliriz.

 Ülkemizde birlikte yaşadığımız kişiler arasında ayrıca eğitim ya da ülkemizi araştırmak için gelen insanlar da bulunmaktadır. Bu insanlar belirli bir dönem kalırlar ve ülkemizin kültürünü, tarihini ve doğal güzelliklerini öğrenmeye çalışırlar. Aynı şekilde bu insanlarla beraber de saygı çerçevesi içerisinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

3. Sınıf Hayat Bilgisi Farklı Kültürler konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Farklı Kültürler konu anlatımı

Dünya’da birçok ülke bulunmaktadır ve bu ülkelerde insanlar kendi kültürlerini yaşamaktadır. Fakat bazen insanlar ülkelerinden göç etmek zorunda kalırlar. Bu sebepten dolayı ülkemize gelen ve farklı kültürlere sahip olan birçok insan bulunmaktadır.

 Farklı Kültürler

 İnsanlar eğitim ya da çalışma ile beraber savaş gibi sebeplerden dolayı ülkelerinden göç ederler. Bu insanlar ister zorunlu ister kendi istekleriyle göç etsinler başka ülkelerde yaşamak mecburiyetinde kalırlar. Böyle durumlarda göç ettikleri ülkenin dilini ve kültürünü bilmedikleri için zorluk çekerler. Böylesi zamanlarda ülkemize göç eden insanlar için dikkat etmemiz gereken önemli hususlar mevcuttur.

 – Ülkemize göç etmiş insanlara yardımcı olmalıyız.

 – Ülkemize alışmaları için destek vermeliyiz

 – Bizim dilimizi öğrenmeleri için onlara yardım etmeliyiz.

 – Kültürümüzü öğrenmeleri için ayrıca destek olmalıyız.

 Savaş nedeniyle göç eden insanlar: Savaş nedeniyle insanlar ülkelerini terk etmekte ve başka ülkelerde yaşamak zorunda kalmaktadır. Özellikle ülkemizde başta Suriye olmak üzere birçok farklı ülkeden savaş yüzünden gelen insanlar bulunmaktadır. Bu insanlara karşı yardım etmeli ve onlara ihtiyaçlarını karşılamak için destek olmalıyız.

 – Çocuklar için kalem, defter ve silgi gibi okul ihtiyaçlarını temin etmeliyiz.

 – Bize ve ailemize küçük gelen giysileri onlara hediye etmeliyiz.

 – Çocuklar için kullanmadığınız oyuncakları onlara vermeliyiz.

 – Barınma ihtiyaçları için yardımcı olmalıyız.

 Ayrıca savaş yüzünden göç etmek zorunda kalan bizimle aynı okulda okuyan Suriyeli ya da İranlı ve diğer ülkelerden gelmiş çocukları aramıza almalıyız. Onlarla oyunlar oynamalı ve kültürümüzü tanımalarına imkan vermeliyiz.

 Başka sebeplerden dolayı ülkemize göç edenler: Savaşın yanı sıra ayrıca ülkemizde eğitim görmek için ya da çalışmak amaçlı gelen insanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda kültürümüzü öğrenmek için ve merak edenler de ülkemize göç etmektedir. Aynı şekilde böyle durumlarda yine o insanlara yardım etmeliyiz.

 Hangi sebeple olursa olsun ülkemize göç eden insanlara kendi kültürümüzü anlatmak için yardımda bulunmalıyız. Özellikle onları dışlamamalı ve kötü biriymiş gibi bakmamalıyız.

 İnsanların kendi ülkelerinde yaşadıkları kültürleri ve inançları vardır. Bu kültür ve inançlar bazı durumlara göre değişiklik gösterir. Peki, bu kültür farklılıkları nelerdir?

 – Giyim kuşam tarzı değişik olabilir.

 – İnancı farklı olabilir.

 – Yemek kültürü farklı olabilir.

 – Yaşam şekli farklı olabilir.

 Bu gibi farklılıklara rağmen bir arada huzurlu ve mutlu şekilde yaşamayı bilmeliyiz. Özellikle insanların kendi kültürlerine saygı duymalı ve onların kültürlerini yaşamalarına olanak vermeliyiz. Sonuçta dünyanın değişik ülkelerindeki insanlar başka kültürlere sahiptir. Bu kültürler onları iyi ya da kötü yapmaz. Ayrıca her insan kendi kültüründe yaşama hakkına sahiptir.

 O yüzden ülkemize değişik nedenlerden dolayı gelen insanlara hoşgörülü olmalı, onların kültürlerini ve yaşam şekillerine saygı duymalıyız. Böylece onlar da bize saygı duyar ve mutlu şekilde beraber yaşarız. Üstelik onlarla paylaşımlar gerçekleştirebilir ve kültürlerimizi birbirimize tanıtabiliriz. Onlar bize yaşayış tarzını ve kültürlerine anlatır; biz onlara kendi yaşam tarzımız ve kültürlerimizi anlatırız. Böylece çok daha şey öğrenebilir ve daha kültürlü hale gelebiliriz.

 Özellikle savaş başta olmak üzere birçok mecburiyetten dolayı Ülkemize gelen insanlar için barınma, giysi, yiyecek ve daha birçok yardımı mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Böylece iyilik yaparak kendimizi mutlu edebilir karşımızdaki kişileri de mutlu edebiliriz.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın