Banka Nasıl Seçilir?Paranızla ilgilenecek bir finans kurumu seçmek, verebileceğiniz en önemli finansal kararlardan biridir. Farklı bankalar oldukça değişik düzeylerde hizmet sunar, farklı düzeylerde ücret talep eder ve paranız için size mühim ölçüde farklı miktarlarda ürem öder.Banka Nasıl Seçilir?

Pratikte bu, sizin için en iyi bankayı seçmenin nadiren tek seferlik bir süreç olduğu demektir. Sizin için en iyi banka, finansal ve yatırım hedefleriniz geliştikçe muhtemelen yaşamınız süresince değişecektir. Bu nedenle, yararlı bir öneri, sahip olabileceğiniz banka hesabı sayısında veya bir bankayı diğeriyle ne sıklıkta değiştireceğinizde bir sınır olmadığını hatırlamaktır.

Tıpkı yatırımlarınızda olduğu gibi banka hesaplarınızı da çeşitlendirmek paranızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilir. Bu kılavuzda, çek ve tutum hesapları için banka seçiminde en önemli üç faktörü inceleyeceğiz: bankanın türü, uyguladığı oran ve ücretler ve sunmuş olduğu fazladan özellikler.

Anahtar Algılar

Makul bir şekilde banka olarak adlandırılabilecek üç ana finansal müessese türü vardır: geleneksel tuğla ve harç bankaları, çevrimiçi bankalar ve kredi birlikleri. Tüm pazarlama aldatmacalarının ötesine bakmış olduğunuzda, çoğu banka hesabının aldıkları ücretler ve ödedikleri ürem oranlarıyla ayırt edilebileceğini göreceksiniz. İçinizin huzurlu olması, muhtemelen herhangi bir banka tarafınca sunulan en mühim hizmettir ve seçiminizin mühim bir parçası olmalıdır.

Banka Türleri

Banka seçiminde ilk ve en temel faktör, sizin için doğru olan müessese türüdür. Makul bir şekilde banka olarak adlandırılabilecek minimum üç farklı finansal kurum türü vardır ve bunların her biri kendine özgü avantaj ve dezavantajlar sunar.

Geleneksel Bankalar

Geleneksel bankalar, çoğu insanın banka denince aklına gelen bankalardır. Bu bankalar müşterilerine büyük seviyede gerçek mekanda faaliyet gösteren ofislerden oluşan bir ağ vesilesiyle hizmet sunar ve hem kendi müşterilerine aynı zamanda öteki bankaların müşterilerine ATM’ler sağlar. Birçoğu fatura ödeme ve para yatırma işlemleri için online bankacılık hizmetleri de sunmaya başlamıştır.

Bu bankalar en uzun süredir var olmalarına karşın, bugün geleneksel bir bankayı çevrimiçi rakiplerine veya kredi birliklerine tercih etmek için daha az neden var. Göreceğimiz benzer biçimde, bu kurumların her ikisi de geleneksel bankalardan daha düşük ücretler sunmaktadır.

Bununla beraber, bankacılık işlemlerinizi şahsen yapmayı tercih edebilirsiniz. Bir sorunuz yada sorununuz varsa, yerel şubenize gidebilir ve bu konuda biriyle konuşabilirsiniz. Bu, geleneksel bir bankayı sizin için doğru seçim haline getirebilir. Ancak tekrar de sizin için mevcut olan öteki seçeneklere göz atmaya kıymet.

Çevrimiçi BankalarBanka Nasıl Seçilir?

Online bankalar 20 yıl ilkin nispeten nadirdi, sadece popülerlikleri zamanla arttı ve bugün onları geleneksel bankalar için direkt rakip haline getirdi. Online bankaların fiziksel şubeleri daha az olduğundan veya hiç olmadığından, genel giderleri geleneksel bankalarınkinden çok daha düşüktür ve bu da ücretlerinin de çoğu zaman fazlaca daha düşük olduğu anlamına gelir.

Bununla beraber, birçok kişi tamamen çevrimiçi bankalar tarafınca sunulan satın alan hizmetlerini sinir bozucu bulmaktadır. Sektör bunun bilincinde. En iyi online bankalar artık kapsamlı satın alan destek seçenekleri sunuyor, ancak yine de bir banka çalışanıyla karşı karşıya konuşmak için bir şubeye gidemezsiniz.

Son yıllarda, online bankalar ve geleneksel bankalar arasındaki ayrım çizgisi, ikincisi tarafından sunulan dijital hizmetler ve araçlar daha gelişmiş hale geldikçe giderek bulanıklaştı. Bu, dijital bankacılığın rahatlığına erişirken geleneksel bir şubenin avantajlarından yararlanmanın olası olabileceği anlamına gelir.

Kredi Birlikleri

Kredi birlikleri çoğu zaman geleneksel ve çevrimiçi bankalara bir alternatif olarak göz ardı edilir, ancak onları iyi bir seçim haline getirebilecek avantajları vardır.

ilk başlarda, kredi birlikleri kâr amacı gütmeyen finansal kooperatiflerdir. Bu, üyelere mensup oldukları anlamına gelir, bundan dolayı karlar üyelerine daha düşük ücretler ve mevduat hesaplarında daha yüksek faiz oranları kanalıyla iade edilir. Buna karşın, kamuya ilişik geleneksel bankalar gelir hedeflerini tutturmak zorundadır ve hissedarlara karşı sorumludur.

İkincisi, bir çok kredi birliği yerel topluluklarıyla gerçek ilişkiler sürdürür. Eğer toplumunuza bir şeyler veren bir banka istiyorsanız, bir kredi birliği sizin için organik bir seçim olabilir.

Ancak, kredi birlikleri üyelerin hizmetlere erişimi için çok katı kurallara haiz olabilir ve tamamı çevrimiçi bankacılık şeklinde özellikler sunmaz. Bu, düzenli olarak erişmeniz ve çalışmanız gereken bir çek hesabı için optimumdan daha az uygun bir seçim olabilir.

Ücretler ve Faiz Oranları

Banka seçiminde dikkate alınması gereken bir sonraki faktör, bir kurumun ücretleri ve sunmuş olduğu ürem oranlarıdır. Çoğu şahıs iki temel hesaba haiz olacaktır: bir nakit hesabı ve bir tutum hesabı. Her bir hesap türü için ihtiyacınız olan özellikler farklılık gösterecektir ve çoğu vakit bu hesapların farklı kurumlarda olması mantıklıdır.

Bilmeniz Gereken Ücretler

Çoğu banka bir nakit hesabı bulundurmak için aylık bir ücret talep eder, ancak bu ücretler büyük seviyede değişebilir. Ve bir banka, asgari bakiye gereksinimini karşılama ve sürdürme yada maaş çekleriniz için doğrudan para yatırma ayarlama şeklinde belirli kriterleri karşılamanız durumunda bu ücretlerden feragat edebilir veya bunları düşürebilir.

Bu ücretleri minimumda tutmak için, bir bankanın bir nakit hesabı kullanmak için sizden gerçekte ne talep edeceğini idrak etmek önemlidir. Aşağıdakileri içerebilecek ortak ücretleri sıkıntı:

Aylık bakım ücretleriBanka Nasıl Seçilir?
Kredili mevduat ücretleri
Beyan ücretleri
Ödeme durdurma ücretleri
İade edilen çek ücretleri
Havale ücretleri
Kasiyer çeki ücretleri
Onaylı çek ücretleri
Ağ dışı ATM ücretleri

Ücretler, çek hesapları içinde aleni ara en büyük ayırt edici faktördür. Diğer her şey eşit olduğunda, en düşük tutara haiz nakit hesabını seçmelisiniz.

Faiz Oranları

Tasarruf hesabınız için farklı bir takım özellik arayın. Bir tasarruf hesabına nakit hesabı kadar sık erişmeniz gerekmez, bu nedenle uygulama yada çevrimiçi bankacılık hizmetlerine gereksinim duymanız pek olası değildir. Ve sık sık para çekmediğiniz sürece, çoğu tutum hesabı yüksek ücretlerle gelmez.

Bunun yerine, bu mevduat hesaplarının farklılık göstermesinin başlıca yolu ödedikleri ürem oranlarıdır. Bunlar büyük seviyede değişebilir ve en iyi oranlar çoğu zaman kredi birlikleri veya çevrimiçi bankalar tarafınca sunulanlardır. Tasarruflarınız için en iyi ürem oranını bulmak için etrafta alışveriş yapın.

Ekstra Özellikler

Şimdiye kadar ele aldığımız iki unsur, seçtiğiniz kurumun türü ve size ücret veya faiz kaybı olarak maliyeti, banka seçiminin en temel yönleridir. Ancak, çoğu banka sizin için fazlaca mühim olabilecek bir dizi başka hizmet, tenzilat veya özellik de sunacaktır.

Herkesin ihtiyaçları değişik olduğu için, şu anda sahip olduğunuz hesapları nasıl kullandığınızı ve ücretlerde yada zamanda nerede para kaybettiğinizi düşünmek için birazcık vakit ayırın. Ardından size daha uygun bir banka arayın. Önemli faktörler şunları içerebilir:

Çevrimiçi ve tatbik tabanlı bankacılık. Çoğu banka artık bu seçenekleri sunuyor. Hesabınızı çok kullanıyorsanız, özellikle yeni ödemeler yapmak yada otomatik ödeme talimatlarını yönetmek için tam özellikli bir çevrimiçi hizmet size fazlaca vakit kazandırabilir.

Yerel şubeler ve ATM’ler. Bankanızla esas olarak çevrimiçi işlem yapıyor olsanız bile, bir şubeyi ziyaret etmenin daha kolay olduğu zamanlar olabilir. Birçok şahıs için yerel bir banka şubesine sahip olmak, en azından çek hesapları için bir zorunluluktur. Benzer halde, ATM makinelerinden oluşan bir ağ sizin için mühim olabilir. Örneğin, sık gezi ediyorsanız ve yoldayken nakde hazır erişime ihtiyacınız var ise.

Güvenlik. Çoğu banka kayıplara karşı sigortalı olsa da, çevrimiçi hizmetler için sundukları emniyet seviyesi konusunda hala farklılık göstermektedirler. Son zamanlarda hangi bankaların güvenlik ihlalleri yaşadığını görmek için haberleri süratle taramak, bu mevzuda bir bankayı elemenize destek olabilir.

Bu son nokta bir diğeriyle bağlantılıdır. Sonuçta seçtiğiniz banka güvendiğiniz bir banka olmalıdır. Pek fazlaca kişi hala banka kararını ebeveynlerinin bankacılık yapmış olduğu şirkete göre yahut ancak büyük bir milli bankanın adına ve itibarına güvendikleri için veriyor. Bunda yanlış bir şey yok. Gönül rahatlığı tartışmasız herhangi bir banka tarafınca sunulan en mühim hizmettir ve karar verme sürecinizin bir parçası olmalıdır.

Alt SatırBanka Nasıl Seçilir?

Bir banka seçmenin en iyi yolu fazlaca kolay bir şekilde özetlenebilir. İyi bir banka aşağıdakilerden biridir:

Paranıza kolayca erişmenizi sağlayan.
Fahiş ücretler talep etmez.
Tasarruflarınız için iyi bir faiz oranı sunar.
Harika çevrimiçi ve uygulama tabanlı bankacılık hizmetlerine sahip.
Mükemmel satın alan hizmeti sağlar.
Paranız konusunda güvenilirdir.

Bu nedenle bir sıralama yapın, bazı seçenekleri bu kriterlere nazaran sıralayın ve hangi banka yada kredi birliğinin en üstte çıktığını görün. Unutmayın, ilk tercihiniz sizin için uygun değilse sonrasında fikrinizi her vakit değiştirebilir veya ikinci bir hesap açabilirsiniz.

Kaynakça:
Forbes

Yazar: Tuncay Bayraktar

kaynak: bilgiustam.com

Yorum yapın