Augmental, bir bilgisayarı (ve seks oyuncaklarını) dilinizle kontrol etmenizi sağlar

Dünya çapında, yaklaşık altı kişiden biri engelli yaşıyor. Yaralanma veya hastalık yoluyla olsun, engellilik hareketliliğe engel olarak kendini gösterebilir. İletişim ve operasyonel teknolojilerde harika ilerlemeler oldu, ancak her zaman iyileştirme için yer var ve ArtırılmışMIT Media Lab yan ürünü olan , yeni duyurulan MouthPad ile bir şeylerin üzerinde olabileceğini düşünüyor.

Yardımcı cihazları düşündüğünüzde, göz izleme teknolojisini, ağızdan kontrol edilen oyun çubuklarını veya ses tanıma yardımını düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, Augmental’ın kurucu ortaklarından biri olan Tomás Vega’nın belirttiği gibi, bu cihazların çoğu eski teknolojiye dayanıyor ve – ağızdan kumanda edilen oyun çubukları söz konusu olduğunda – rahatsız edici. Kullanımları yorucu olabilir, mahremiyete çok fazla önem vermeyebilirler ve örneğin dişler üzerinde başka olumsuz etkileri olabilir.

Vega, “Augmental’ın tüm bu sınırlamaları aşan bir arayüz oluşturma hedefi var” diyor. “Etkileyici, özel, kusursuz ve kaygan bir şey yapmak. Bir bilgisayarı el kullanmadan kontrol etmenizi sağlayan dahili bir arayüz olan bir ağız pedi oluşturduk.”

Augmental ekibi, MouthPad’in gelişimini teknolojinin normal ilerlemesinin bir parçası olarak görüyor.

Dil kontrollü oyun, Augmental’ın bu pazara girdiği açılardan biridir. Görsel Kaynakları: Artırılmış

Augmental’ın kurucu ortağı Corten Singer, “Ancak kendimize bunun tarihine bakma bağlamını verebiliriz” dedi. “Bir zamanlar anabilgisayar odaları vardı, tüm odanın gerçek kabloları taktığı bilgisayardı, masaüstünüze gidin veya dizüstü bilgisayarlar artık bizimle. Telefonlarımız her an cebimizde. Akıllı kol saatlerimiz var; kulaklarımızda tomurcuklar var. Bu, gelmekte olan bu daha kusursuz insan-makine entegrasyonuna yönelik bir tür konuşma.”

MouthPad, bir diş tutucuya veya plakaya benzer, ancak dişlerinizi yeniden hizalamak veya takma dişleri yerinde tutmak yerine, kullanıcının dilini kullanarak Bluetooth bağlantılı cihazları kontrol etme fırsatı sağlar. Her MouthPad, kullanıcısına mükemmel şekilde uymasını sağlamak için diş taramaları kullanılarak ayrı ayrı oluşturulur.

Singer, “Süper özelleştirilebilir tasarımımızla – diş taramaları kullanıyor olmamız – kullanıcının anatomisine mükemmel bir şekilde uymamızı sağlıyor” dedi. “Konuşma üzerindeki etkinizi azaltan veya en azından en aza indiren çok ince, düşük profilli bir cihaz tasarlayabiliriz, çünkü gerçekte konuşma arayüzleri faydalıdır.”

Singer konuşma arayüzleri için “Evet, özel değiller ama oldukça harikalar,” dedi. “Ve bununla tamamlayıcı olacak şekilde tasarlamak istiyoruz. Tabii ki bağımsız bir seçenek olarak da hizmet verebilmek istiyoruz, ancak konuşma arayüzlerini kullanma yeteneğini kaldırmak istemiyoruz, ancak teknolojiyi şu anda bulunduğu yerde, bulunduğu yerde ve onları kesintiye uğratmak zorunda kalmadan karşılamak istiyoruz. ”

Singer, Augmental’ın MouthPad’inin onu kontrol etmek için nasıl sekiz derece serbestlik sağladığını anlattı. Dil, X ve Y eksenlerinin yanı sıra basınç uygulayarak da çalışabilir. Kafa izlemeyi ve aktivite izlemeyi algılayabilen hareket sensörleri var. Ve ısırıkların bir tıklama olarak kaydedilmesi olasılığı bile vardır.

MouthPad’e gömülü çok çeşitli kontrol seçenekleri, birçok farklı cihazla birlikte kullanılabileceği anlamına gelir. TechCrunch, Augmental ekibiyle konuştuğunda, test kullanıcılarından insanların MouthPad’den en iyi şekilde nasıl yararlandığına dair örnekler verdiler.

Vega, “Kuadriplejisi olan oyuncularımız var ve onlar yalnızca oyun çubuğu kullanabilirler,” dedi. “Oynamak için iki joystick’e ihtiyacınız var, bu yüzden aynı anda atış ve nişan almayı bilebilmeleri için bir düzeni tamamlıyorduk.”

Vega, “Öyleyse, tıklayıp sürükleme işlemlerini çok doğru bir şekilde gerçekleştiren bir tasarımcı olan başka bir kullanıcımız var,” dedi. “Böylece, tıklayıp dışarı çıkabilmesi için bir kavrama hareketi oluşturduk.”

İş için, oyun için ve oynamak

Ancak oyun ve iş için kullanılmasının yanı sıra MouthPad, omurilik yaralanması olan birinin otonom seks oyununa girmesini sağlamak için bir seks oyuncağına da bağlandı. Singer, bazı insanların bu kullanım örneğine nasıl şaşırdığını açıkladı, ancak bunun gerçekten tuhaf veya sıra dışı olarak görülmemesi gerekiyor: bu, insanların hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olan bir işlev.

Singer, “Yapılması gerektiğini düşündüğümüz bu konuşmanın sadece bir parçası,” dedi. “Özünde var, evrensel erişilebilirlik ve her yönüyle dijital eşitlik teması.”

Şimdiye kadar Augmental ekibi, MIT ve Berkeley’deki yatırımcılardan tohum öncesi fon sağladı. Kısa bir süre önce, insanların bir MouthPad’e kaydolmasını sağlayan bir bekleme listesi açtığı web sitesini başlattı. Ancak yine de biraz gecikme var.

Singer, “Cihazları müşterilerimizin ağzına götürmeden önce, cihazları gönderip satabilmemiz için FCC sertifikasyonumuzu tamamlamamız gerekiyor” dedi.

Daha yakından yalamak istemeniz durumunda şirket bir video demosu hazırladı:

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın