atatürkün çoçukluk hayatının kısa özeti

atatürkün çoçukluk hayatının kısa özeti bilgi90’dan bulabilirsiniz

Atatürk’ün Çocukluk ve Okul Yılları

Atatürk’ün Çocukluk ve Okul Yılları Kitap Açıklaması

Tarihçi Profesör Mine Erol ve Araştırmacı Filiz Erol’un kaleminden; Atatürk’ün Çocukluk ve Okul Yılları hakkında bilinmeyen birçok bilgi;

1881 yılında Selanik’te dünyaya gelen Mustafa Kemal önce mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlar. Daha sonra babasının isteği üzerine Şemsi Efendi Mektebine geçer. 1888 yılında babasını kaybedince, bir süreliğine dayısının yanına gider. Bu arada eğitimine ara vermek zorunda kalır.  Çocukluk yıllarında ata ve silâha karşı ilgi duyar…

Eğitimi yarım kalmasın diye 1894’de Selanik Mülkiye Rüştiyesine daha sonra Askeri Rüştiye’ye gider. Askeri Rüştiyeyi bitirdikten sonra 1896’da Manastır Askeri İdadisine geçer. Kendisi gibi birçok başarılı sınıf arkadaşı olur. Okul yıllarında matematiğin yanında şiir ve edebiyat ilgisi artar…

O’nun çocukluk ve okul yıllarındaki; zekası, azmi, çalışkanlığı, başarısı, disiplini, eğlencesi gibi bilinmeyen yönlerini bu kitapta bulacaksınız….

(Tanıtım Bülteninden)

Yazı kaynağı : www.dr.com.tr

Atatürk’ün Çocukluğu, atatürk çocukluk hayatı nasıldır, özeti | Çokbilgi.com – Türkçe ve Edebiyat Güncesi

atatürkün çocukluğuZübeyde hanım, genç yaşta babasını kaybeden Atatürk ve kardeşi Makbule’yi alarak kardeşi Hüseyin Ağa’nın yanına gitmiştir. Ancak oğlunun eğitim hayatı yarım kalmasın diye tekrar Selanik’e dönmüştür. 1894’de Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne giden Atatürk, matematik öğretmeni Kaynak Hafız’ın sert disiplini karşısında okuldan uzaklaşmış, Askeri Rüştiye’ye gitmiştir. Selanik Askeri Rüştiyesi disiplinli ve düzeyli eğitimiyle Atatürk’ün yetişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Matematik öğretmeni Yüzbaşı Üsküplü Mustafa Efendi tarafından kendisine “Kemal” adını vermiştir. Bundan sonra Mustafa Kemal diye anılmıştır.

Rüştiyeyi bitiren Atatürk, 1896’da Manastır Askeri İdadisi’ne geçer. Manastır, Makedonya’da kalabalık asker grubunun bulunduğu, çeşitli Balkan uluslarının milliyetçi hareketlerinin etkili olduğu bir ordu ve vilayet merkezi idi. Manastır Askeri İdadisi’nde İttihat ve Terakki Partisi’nin ünlü hatibi Ömer Naci, Mustafa Kemal’in sınıf arkadaşı olup, O’nun fikrî gelişiminde önemli bir etkisi olmuştur. Şiir, edebiyat ve hitabete ilgisi başlamıştır. Fakat, Türkçe öğretmeni ona, kendisini askerlikten uzaklaştıracağı korkusuyla şiirle ilgilenmeyi yasaklamıştır.

Mustafa, ilk önce mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlamış, sonra da babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebi’ne geçmiştir. 1888 yılında babasını kaybetmiş, bir süreliğine dayısının yanında kalarak eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. Makbule Atadan’ın anılarından anlaşıldığı üzere; Mustafa, kardeşleri Makbule ve Naciye ile ceviz oyunu, saklambaç ve daha bir çok değişik oyunlar oynarmış. Çok hareketli olan Mustafa, kız kardeşleri ile şakalaşır, bir çok muziplikler yaparmış. Aslında mizaç olarak sert bir yapıya sahip olan Mustafa, kız kardeşi Makbule’nin itaatkâr olmasından dolayı ona pek kızmazmış.

Çocukluk yıllarından beri ata ve silaha karşı büyük heves duyan Mustafa’nın, tahta parçalarından tabanca ve tambura yaptığını anlatan Makbule Atadan, kardeşinin her türlü oyuncağa düşkün olduğunu ve kendisine “Makbuş” diye hitap ettiğini söylüyor. Ağabeyi Mustafa’nın çocukken fareden korktuğunu anlatan Makbule Atadan, Zübeyde Hanım’ın Mustafa’ya; “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” dediğinden bahsediyor.

“M. Kemal Atatürk“ sayfasına dön! «|

Yazı kaynağı : www.cokbilgi.com

2. Sınıf Hayat Bilgisi Atatürk De Çocuktu konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Atatürk De Çocuktu konu anlatımı

 Atatürk 1881’de Selanik’te doğdu. Babası Ali Rıza Efendi ve annesi ise Zübeyde Hanım’dır. Aynı zamanda Makbule isminde bir de kız kardeşi vardır. Mustafa Kemal Atatürk farklı okullarda okuyarak çok önemli bir asker olmuş ve ülkenin kurtuluşu için liderlik yapmıştır.

 Atatürk’te Çocuktu

 Her büyük adam gibi Atatürk de çocuktu. Atatürk’ün çocukken ilk ismi Mustafa idi. O dönemler Atatürk’ün babası oğlunun Şemsi Efendi İlkokulu’na gitmesini istiyordu. Ancak annesi ise mahalle mektebine gitmesini istiyordu. Önce mahalle mektebine başlayan Atatürk, daha sonra Şemsi Efendi okuluna gitmeye başladı. Okula başladıktan sonra Atatürk’ün babası vefat etti. Babası öldüğünde Atatürk 7 yaşındaydı.

 Daha sonra annesi ve kız kardeşiyle beraber dayısının yanına taşındılar. Bu dönemde tarlada dayısının işlerine yardım etti. Ancak Zübeyde Hanım oğlunun okuldan ayrılmasına çok üzülmüştü. Bu yüzden Mustafa’yı alıp yeniden Selanik’e taşındılar. Atatürk askeri okula gitmek istiyordu. Ancak annesi bunu istemiyordu. Bu yüzden Atatürk gizlice askeri ortaokul sınavlarına girdi ve kazandı.

 Bu dönem içerisinde başarılı bir ortaokul dönerimi geçirdi. Onu çok seven matematik öğretmeni ona, ‘Kemal’ ismini verdi. Çünkü çok başarılı ve çok çalışkan bir öğrenciydi. Bundan sonra ise adı, ‘Mustafa Kemal’ oldu.

 Atatürk ortaokulu bitirdikten sonra 1895 yılında askeri liseye yazıldı. Başarılı bir şekilde ortaokulu tamamladıktan sonra, 1899 yılında harp okuluna girdi. Harp okulunda yine başarılı bir dönem geçirerek burada yüzbaşı rütbesi ile mezun oldu. Ülkenin zorlu döneminde ve yabancı ülkeler ülkemizi işgal etmişken, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı ve Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

 Atatürk önderliğinde Türk milleti kendi bağımsızlığını Kurtuluş Savaşı ile beraber kazandı. Daha sonra Atatürk adını aldı ve nüfus kimliğinde Mustafa Kemal Atatürk olarak ismi geçti. Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Ölümü saat tam 09.05’te gerçekleşti. Vefatının hemen ardından ülkedeki tüm bayraklar yarıya indirildi. Daha sonra Anıtkabir’e nakledildi. Hala Mustafa Kemal Atatürk Anıtkabir’de edebi uykusundadır.

 Mustafa Kemal Atatürk ayrıca çocukluk döneminde anılarını yazardı. Özellikle dayısının yanına annesi ile beraber taşındıktan sonra, o dönemde başına gelen bazı olayları anı olarak çocukken yazdı. Dayısının tarlasında yaşananları, kargaları nasıl kovaladığını ve en yakın arkadaşlarını anlattı. Ayrıca Atatürk çocukken de askerliğe ilgi duyar ve büyüyünce asker olmak isterdi. Bu yüzden anılarında da yine büyüyünce asker olacağına yazardı.

 Atatürk çocukken arkadaşlarıyla sokakta oyunlar oynar ve bu oyunlarda hep önderlik ederdi. Mesela bazen kaçma kovalamaca oyunları oynarlardı. Arkadaşlarının bir kısmı kaçan kişiler olurken diğerleri ise onları kovalayan güvenlik görevlileri olurdu. Atatürk o dönem de arkadaşına liderlik eder ve oyunlarda hep galip gelirdi.

 Özellikle arkadaşları ile askercilik oynamaktan çok mutlu olurdu. Askercilik oynarken Atatürk’ü hep komutan seçerlerdi. Karşısında hazır ola geçen arkadaşlarına çeşitli görevler verirdi. Arkadaşları ise emredersin Komutanım diyerek Atatürk’ün söylediklerini yapardı. Aynı zamanda arkadaşları oyunlar içerisinde karşısında hazır olda beklerdi. Onları sıraya sokar ve aynı zamanda uygun adım yürütürdü. Ayrıca tahtadan tüfekler yaparlar ve arkadaşları ile birlikte değişik oyunlar oynardı. Bu yüzden Atatürk’ün ileride çok büyük bir önder ve lider olacağını anlamışlardı.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın