Andreessen Horowitz, Shield Capital uydu otobüsü üretim şirketi Apex Space’i destekliyor

Uydu otobüsü üretimi girişimi Apex Space, Andreessen Horowitz ve yeni yatırımcı Shield Capital liderliğindeki 16 milyon dolarlık A Serisi turunu, gelecek yılın başlarında ilk tanıtım görevine hazırlanırken kapattı.

Apex, yeni sermayeye ek olarak, bu açılış görevinde yükü uçuracak bazı müşterileri de açıkladı: yörüngedeki uzay aracına yakıt ikmali yapmak için teknoloji geliştiren bir girişim olan Orbit Fab; İrlandalı uydu firması Ubotica; ve Apex CEO’su Ian Cinnamon’un TechCrunch’a “hane adı” olduğunu söylediği 1. seviye bir savunma üssü.

Yaklaşık dokuz ay önce Cinnamon ve Max Benassi tarafından kurulan Apex, uzay aracının yükü barındıran parçası olan uydu otobüslerinin inşa edilme ve satılma şeklini dönüştürmeyi amaçlıyor. Çoğunlukla, otobüsler yıllarca süren teslim süreleri ile yüksek bir maliyetle sipariş üzerine üretilir. Bunun yerine Apex, üretim için Aries adlı 100 kilogramlık bir uzay aracı olan ilk otobüsünün tasarımını optimize etti. Bu, misyon ihtiyaçlarına göre yapılandırılabilen standart bir ürün ve yıllar yerine aylar mertebesinde teslimat süreleri anlamına gelir.

Los Angeles merkezli girişim, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde SpaceX’in Transporter-10 araç paylaşımı görevinde uçacak olan Aries’i inşa etmeye şimdiden başladı. Bu ilk görevde aynı anda barındırılacak üç ayrı müşteri yükü bulunsa da bu, gelecekteki Aries uçuşları için tipik görev profili olmayacak. Gelecekte, otobüslerin belirli bir müşteriye teslim edileceğini söyleyen Cinnamon, hangi yüklerin görevde olduğunu ve ne zaman başlayacağını seçebileceklerini söyledi. Aries, 100 kilograma kadar faydalı yük kütlesini destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

rent a car 34

Tarçın, amacın 2024’te beş Koç burcu daha üretip buradan ölçeklendirmek olduğunu söyledi. Şirketin bir sonraki Aries uçuşları için üretim slotlarını satmaya başladığını ve gelirlerin yedi haneli rakamlara ulaştığını da sözlerine ekledi.

Bu üretim temposunu desteklemek için Apex, bu Seri A’daki fonların bir kısmını Los Angeles’ta şirketin Fabrika Bir olarak adlandırdığı 50.000 metrekarelik bir üretim tesisi açmak için kullanacak.

Ticari ve ulusal güvenliğin kesiştiği noktada yeni kurulan şirketlere yatırım yapmasıyla tanınan Shield Capital’in dahil edilmesi, Apex’in ABD hükümeti ve savunma ortaklarıyla olan ortaklıklarını güçlendirmeye çalıştığına dair güçlü bir işaret.

Cinnamon, “Biz ikili kullanımlı bir şirketiz,” diye açıkladı. “En başından beri, gerçekten ABD hükümetine satış yapmamıza yardımcı olmaya odaklanan yatırımcıların listesini daralttık.”

Apex şu anda toplam 27 milyon dolar topladı. 7,5 milyon dolarlık tohum turu geçen sene. Andreessen Horowitz ortağı Katherine Boyle, yeni finansmanla ilgili bir blog gönderisinde Apex’in hızlı hareket edebildiğini kanıtladığını söyledi.

“Hem ticari şirketlerin hem de savunma sanayi üssünün bileşen darboğazlarını çözebilecek ve bir zamanlar mümkün olduğu düşünülenden daha hızlı hareket edebilecek alan üreticilerine ihtiyaç duyduğu inancıyla geçen yaz Apex’teki tohum turunu yönettik” dedi. “Ürünlerinin hızına ve talebine tanık olduktan sonra, bir yıldan daha kısa bir süre sonra Apex’in A Serisi’nin eş liderliğini yapmaktan gurur duyuyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın