almanya saat farkı ne zaman değişecek

almanya saat farkı ne zaman değişecek bilgi90’dan bulabilirsiniz

Avrupa Yaz Saati

Avrupa Yaz Saati

Avrupa Yaz Saati (İngilizce: European Summer Time, EST), enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü biten bir uygulamadır.[1]

Uygulanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart ayının son pazar günü eşgüdümlü evrensel zamana (UTC) göre 01:00’te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılır ve ekim ayının son pazar günü 02:00’te saatlerin bir saat geri alınmasıyla sona erer. Saat değişiklikleri eşgüdümlü evrensel zamana göre yapıldığından, uygulamanın başlangıcı ve bitişi bulunulan saat dilimine göre farklı yerel saatlere denk gelmektedir.

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlama ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkelerinin birlikte hareket ettiği bu uygulamayla, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması ve gün ışığından daha fazla yararlanılması amaçlanmaktadır. Böylece elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması ve akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması hedeflenmektedir.

Uygulama tarihlerinin hesaplanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulamanın başlangıç ve bitiş tarihleri belirli olsa da her yıl aynı güne denk gelmemektedir. Fakat hangi tarihlerde uygulanacağı şu yöntemle hesaplanabilmektedir:[2]

Başlangıç: y içinde bulunulan yılı temsil etmek üzere (31 − (5 * y ÷ 4 + 4) mod 7) Mart günü

Bitiş: y içinde bulunulan yılı temsil etmek üzere (31 − (5 * y ÷ 4 + 1) mod 7) Ekim günü

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

Almanya ile Türkiye arasında saat farkı bire iniyor

Almanya ile Türkiye arasında saat farkı bire iniyor

Almanya ile Türkiye arasında saat farkı bire iniyor

Orta Avrupa’da yaz saati uygulaması muhtemelen son kez gerçekleşecek. Saatler, 28 Mart Pazar günü, sabah ikiden üçe alınacak.

BİRGÜN ALMANYA

Avrupa’da saatler 27 Mart Cumartesi gününü 28 Mart Pazar gününe bağlayan gece, bir saat ileri alınacak. Yaz saati uygulaması kapsamında saatlerin ikiden üçe alınmasıyla birlikte Türkiye ile Orta Avrupa arasındaki saat farkı bire inecek. Türkiye, Bakanlar Kurulu kararı ile 7 Eylül 2016 tarihinden itibaren yaz uygulamasını sürekli hale getirmişti.

Avrupa’daki yaz saati uygulaması, 28 Mart sabahında bir saat eksilme anlamına gelse de yaz aylarında gün ışığından daha çok yararlanmak amacıyla yapılıyor. Dijital aletlerin büyük çoğunluğunda saatler kendiliğinden yaz – kış uygulamasına geçiyor. Analog saatleri ise uygulamaya uygun olarak değiştirmek gerekiyor. Avrupa’da yaz saati uygulaması 31 Ekim 2021 günü sona erecek. 31 Ekim’de gerçekleşecek kış saati uygulamasında saatler üçten ikiye, geri alınacak.

AVRUPA UYGULAMAYA SON VERMEMİŞ MİYDİ?

Avrupa Parlamentosu’nda iki yıl önce, (AP) Avrupa Birliği’nde (AB) yaz saati uygulamasının kaldırılması için sunulan öneri, 410’a karşı 192 oyla kabul edilmişti. AP, yaz veya kış saati tercihini ise üye ülke parlamentolarına bırakmıştı. Üye ülkelerin uygulamalardan birinin kabulü konusunda ‘nitelikli’ çoğunluğa ulaşamamaları nedeniyle, kesin kararın ileri bir tarihe bırakıldığı kaydedildi. Almanya’nın da komşu ülkelerle ilişkilerini gözeterek uygulamaların birinden biri için kesin karar vermediği belirtildi.

Yazı kaynağı : www.birgun.net

Almanya'da saat kaç

Almanya’da saatler ne zaman geri alınacak 2023

Almanya'da saatler ne zaman geri alınacak 2023

Almanya'da saatler ne zaman ileri alınacak 2023

Almanya’da 2023 yılında kış mevsiminin sonuna gelinirken yeni saat uygulaması 26 Mart Pazar gecesi devreye giriyor. Bu uygulamaya göre Almanya’da saatler 1 saat ileriye alınıyor. Almanya’da başlayan yaz saati uygulaması 29 Ekim 2023 Pazar gecesine kadar sürecek. 

Almanya’da 26 Mart’ta başlayacak uygulamayla güneş ışığından faydalanarak enerji konusunda kar etmek amaçlanıyor.

Almanya’da saatler ne zaman geri alınacak 2023 

Almanya’da 29 Ekim 2023 tarihinde ise saatler tekrardan 1 saat geriye alınacak. Almanya’da 2023 yılında başlayacak kış saati uygulaması 31 Mart 2024 tarihine kadar devam edecek. 

Almanya’da saat kaçta saatler geri alınacak?

Almanya’da 29 Ekim 2023 Pazar gecesi akrep 2’den 3’e geldiğinde saatler 1 saat geri alınacak. Bu uygulamayla Almanya’da 29 Ekim gecesi 1 saat daha uzamış ve kış saati uygulamasına geçilmiş olacak.

Öte yandan dünyanın birçok yerinde yaz ve kış saati uygulamasıyla saatlerle oynansa bile bazı ülkeler bu işlemi kaldırdı. Yaz saati ve kış saati uygulamasını kaldıran arasında; Türkiye, Arjantin, Japonya, Namibya, Mısır, Rusya, Belarus, Brezilya, İzlanda, Güney Afrika ve Hindistan bulunuyor.

Bununla birlikte Almanya vatandaşlarının yaklaşık yüzde 75’i saatlerin ileri ve geri alınmasını onaylamıyor. Almanya’da yaşayanlar yaz ve kış uygulamasının vücutlarının alışmasının zor olduğunu belirtiyor.

Yazı kaynağı : www.arti49.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın