ak parti bitlis milletvekili aday adayları 2023

ak parti bitlis milletvekili aday adayları 2023 bilgi90’dan bulabilirsiniz

HDP (YSP) Bitlis milletvekili aday adayları listesi

HDP (YSP) Bitlis milletvekili aday adayları listesi

BİTLİS NEWS (BİTLİS) – 14 Mayıs’ta yapılacak olan 2023 Türkiye Genel Seçimleri için milletvekili aday adaylığı başvuru süresi dolan Halkların Demokrasi Partisi ve Yeşil Sol Parti’nin Bitlis aday adayları belli oldu. 

14 Mayıs seçimleri için başvurular HDP üzerinden alındı ancak seçimlere Yeşiller Sol Parti adıyla girilecek.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde HDP-YSP Bitlis milletvekili aday adayları şöyle;

Ahmet Burak Hüseyni

Berivan Canbey

Cengiz Akdemir

Enver Barin

Faruk İşlek

Gülcan Birlik

Gülçin Kızılca

Hüseyin Olan

Maruf Kartal

Mehmet Bingül

Mehmet Nedim Bubani

Mehmet Yalçınkaya

Müstafa Özcan

Naif Tunç

Orhan Bezirganoğlu

Özgür Akbay

Sedat Güler

Sinan Münir Şermet

Suat Türk

Zeran Özcan

NOT: İsim listesi sadece Serhat Bölge Başvuru Mekezine (Van) yapılan başvurulardır. Genel merkeze yapılan Bitlis aday adaylığı başvuruları listeye dahil değildir. Sıralama alfabetiktir. 

Yazı kaynağı : www.bitlisnews.com.tr

AK PARTİ’DE ADAY ADAYLIĞI İÇİN 80 KİŞİ BAŞVURU YAPTI

AK PARTİ’DE ADAY ADAYLIĞI İÇİN 80 KİŞİ BAŞVURU YAPTI

AK Parti’de 14 Mayıs 2023 Milletvekili Seçimleri Milletvekili Aday Adaylığı başvuru süreci dün sona erdi. 25 Mart Cumartesi günü ise Milletvekili Aday Adayları temayül yoklaması Avlu Kongre ve Kültür Merkezi Yavuz Fuaye Salonunda gerçekleştirilecek. AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, adaylık süreci ile ilgili yaptığı açıklamada, Milletvekili Aday Adaylığı için başvuru sürecinin sona erdiğini açıkladı. AK Parti Balıkesir’de Milletvekili Aday Adaylığı için 80 başvuru gerçekleşirken, başvuruların 20’si Kadınlardan oluştu.

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye için, Milletimiz için çok önemli bir seçim sürecine girdik. 14 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri yapılacak. Milletvekilliği aday adayı başvuruları dün akşam sona erdi. Balıkesir’de AK Parti’den Milletvekili aday adayı başvuru sayımız 80 oldu. Bu başvuruların 20’sini ise kadın adaylarımız oluşturuyor. Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi Ak Parti Kadını siyasetin bir nesnesi değil, öznesi görüyor. Kadınlarımızda bunu çok iyi biliyor. Milletvekili Aday Adaylığı sürecinde aday adaylarımızın heyecanına, samimiyetine, gayretine bizlerle tanık olduk. Tüm Milletvekili Aday Adaylarımıza bundan sonraki adaylık sürecinde başarılar diliyorum. AK Parti Balıkesir Milletvekillerimiz de aday adaylığı başvuru sürecini tamamlamışlardır.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi çalışmaları kapsamında, 25 Mart 2023 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında Elektronik Teşkilat Temayül Yoklaması (E-Temayül) yapılacaktır. Temayül Yoklaması Avlu Kongre ve Kültür Merkezi Yavuz Fuaye Salonunda yapılacak.

Teşkilat temayül yoklamasına; MKYK, Merkez Disiplin Kurulu, Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Asıl üyeleri ile 27. Dönem Milletvekilleri, aday adayı tercih listelerinde bulunmayacak. Aday adayı tercih listeleri, aday adaylarının adlarının baş harfine göre alfabetik olarak sıralanacak. Temayül yoklaması, Genel Merkezimiz tarafından görevlendirilen İl Temayül Komisyonlarının denetim ve gözetiminde yapılacak.

Milletvekilliği için yapılacak temayül yoklaması, bilgisayar ekranında, aday adaylarının baş harfine göre alfabetik olarak oluşturulan Aday Tercih Listesindeki aday adayı isimlerinin bulunduğu alanı tıklanmak suretiyle gerçekleştirilecektir. Teşkilat temayül yoklamasına katılacak olanlar 9 milletvekili sayısı kadar tercihte bulunacak. Sistem, bu kurallara uygun kullanılmayan oyları otomatik olarak geçersiz sayacak.

AK Parti Balıkesir Teşkilat Temayül Yoklamasına katılacak olanların hazirun listesi; il ve ilçe esasına uygun olarak teşkilattaki görev ve kademelerine göre ayrı ayrı hazırlanacak. 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Milletvekili Aday Adayı olan arkadaşlarımıza bir kez daha başarılar diliyorum.”

Yazı kaynağı : politikam.com

AK Parti milletvekili adayları 2023! AK Parti milletvekili aday adayları belli oldu mu?

AK Parti milletvekili adayları 2023! AK Parti milletvekili aday adayları belli oldu mu?

AK Parti milletvekili adayları 2023 yılında araştırılıyor. AK Parti milletvekili aday adayları belli oldu mu? 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde milletvekili aday adaylığı sürecinde sona gelindi. Bazı partilerde adaylık dönemi sona ererken, bazı partilerde ise aday adaylığı başvurusu alınmaya devam ediyor. Peki, AK Parti milletvekili aday adayları kimlerdir?

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLERDİR?

Aday adaylığı için 6 bin 25 başvuru yapılırken, aday listeleri 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na  teslim edilecek.

A Haber’in paylaştığı bilgilere göre; AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için toplam başvuru sayısı 6 bin 25 oldu.

Bu adaylardan 1176’sı kadın, 4 bin 849’u erkek. 18-30 yaş aralığındaki kadın aday sayısı 159, erkek aday sayısı 403 oldu.

Aday adaylarının dağılımına eğitim düzeyine göre bakıldığında, doktora eğitimini tamamlamış aday sayısı 289, yüksek lisans eğitimini tamamlamış aday sayısı 1184, lisans mezunu aday sayısı 2 bin 684, ön lisans eğitimini bitirmiş aday sayısı 470, lise mezunu aday sayısı 1056, ortaöğretim eğitimini tamamlamış aday sayısı 342 oldu.

Milletvekili aday adaylığı başvurularının bölgelere göre dağılımına bakıldığında ise Marmara Bölgesi’nden 2003, Ege Bölgesi’nden 478, Akdeniz Bölgesi’nden 619, İç Anadolu Bölgesi’nden 1053, Karadeniz Bölgesi’nden 594, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 517, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 761 başvuru alındı.

SEÇİMDE KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), dünkü toplantılarına ilişkin kararlarına göre, yurt içinde 190 bin 736 sandıkta, 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanabilecek.

YSK’nin dünkü toplantılarında aldığı kararlar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi’nde yurt içinde toplam 190 bin 736 sandıkta, 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanabilecek. Yurt dışında ise 4 bin 969 sandıkta 3 milyon 286 bin 786 kişi oy verebilecek.

Cumhurbaşkanı seçimi için oy pusulalarının basımına 12 Nisan’da, milletvekili seçiminde kullanılacak oy pusulalarının basımına 19 Nisan’da başlanacak.

YSK, yurt dışındaki seçmenlerin daha önce oy kullanmaya başlayacağını da gözeterek, her sandığa görme engelliler için bir adet şablon gönderecek.

Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili seçimi ve cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde 28 Mayıs’ta kullanılmak üzere, toplam 249 milyon 670 bin 310 adet birleşik oy pusulası bastırılacak.

Oy pusulalarının şekli belirlenip, basım aşamasına gelindikten sonra, oy pusulasındaki mühür basılacak yerler dikkate alınmak suretiyle mühür delikleri oluşturulacak. Seçimler için 814 bin 120 adet görme engelli oy kullanma şablonu oluşturulacak ve bu şablonlar YSK tarafından yurt içi ve dışındaki oy verme yerlerine gönderilecek.

Ayrıca, YSK’nin, il ve ilçe seçim kurullarının seçim sonuçlarına ilişkin görevleri hakkındaki kararı ile seçim sonuçlarının belirlenmesinde uygulanacak usul ve esaslar hakkındaki genelgesi de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yazı kaynağı : www.turkiyegazetesi.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın