2015 Özel Okul Teşvik Bursları Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ilk kez geçen yıl uygulamaya başladığı özel okulda okuyan, maddi durumu iyi olmayan ve başarılı öğrenciye teşvik uygulamasında başvuru için bugün son gün. 10 Ağustos’tan bu yana 6 bin 435 özel okul ve 600 bin öğrencinin velisi teşvik için başvurdu. Teşvik kazananlar yarın ilan edilecek. Öğrencilerin tercihleri ise 4-10 Eylül’de alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, 230 bin öğrenciye verilmesini planladıkları teşvikler için 700 bin başvuru beklediklerini söyledi.

EN YÜKSEK LİSE ÖĞRENCİSİNE

Okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselere ise 3 bin 220 TL teşvik bedeli verilecek. Okul öncesinde 20 bin, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 50’şer bin, temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda ise 110 bin öğrenci eğitim öğretim desteğinden yararlanacak.

ÖZEL OKUL ÖĞRENCİSİ DE BAŞVURABİLİYOR

Geçen yıl 250 bin kontenjana 180 bin öğrenci başvurmuş ve teşviklerden yararlanma hakkı kazanmıştı. Bakanlık bu sene başvuru şartlarında devlet okulunda kayıtlı olma şartını kaldırmış, özel okulda halen okumakta olan öğrencilere de teşvikin yolunu açmıştı.

YARIN AÇIKLANACAK

Teşvik için başvurular 10 Ağustos’ta başladı. Başvurular için bugün son gün. Tercih işlemi yapacak öğrenciler, yarın ilan edilecek. Öğrencilerin okul tercihleri ise 4-10 Eylül’de alınacak. Yerleştirme sonuçlarının 11 Eylül’de ilan edilmesinin ardından, 14-21 Eylül’de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı 22 Eylül’de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise 22-30 Eylül’de gerçekleştirilecek.

https://e-okul.meb.gov.tr/

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın