1984 olimpiyatları madalya sıralaması

1984 olimpiyatları madalya sıralaması bilgi90’dan bulabilirsiniz

1984 Yaz Olimpiyatları madalya sıralaması

1984 Yaz Olimpiyatları madalya sıralaması

1984 Yaz Olimpiyat Madalya Tablosu, 1984 Yaz Olimpiyatlarına katılan ulusal olimpiyat komitelerine bağlı atletler/yarışmacılar tarafından kazanılan madalya sıralamasını göstermektedir.

1984 Yaz Olimpiyatları, ABD‘nin Los Angeles şehrinde düzenlendi. Aşağıdaki sıralama Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından verilen bilgilerden yararlanılarak düzenlenmektedir.

Sıralamalar, bir devletin kazandığı altın madalya sayısına göredir. Daha sonra gümüş madalya ve son olarak da bronz madalya sayıları göz önünde bulundurulmaktadır. Belirtilen madalya sırasına göre dizildikleri halde, tüm alınan madalya sayıları eşit olan ülkelerin sıralanmaları ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nde belirtilen ülke kodlarına göre alfabetik olarak yapılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

Celal Gürsoy

1984 Los Angeles Olimpiyatı

los_angeles

23. Yaz Oyunları, Los Angeles’te 28 Temmuz ile 12 Ağustos 1984 tarihleri arasında yapıldı. Oyunlara Romanya, Yugoslavya ve Çin hariç 14 Doğu Bloku ülkesinin boykotuna rağmen 140 ülkeden 1567 kadın, 5230 erkek, toplam 6797 sporcu katıldı. 23 spor branşında 221 kategoride müsabakalar yapıldı.

Resim: Mascot Sam the Olympic Eagle

Oyunların açılışını Los Angeles Memorial Coliseum’da Başkan Ronald Reagan yaptı, Sporcu Yemini 400 metrenin efsane ismi Amerikalı Atlet Edwin Moses tarafından okundu, Hakem Yeminini Sharon Heber okudu. Meşaleyi 1960 Olimpiyatında Dekatlonda Altın alan Amerikalı atlet Rafer Johnson yaktı.

3-Los-Angeles-Memorial-Coliseum

Resim: Los Angeles Memorial Coliseum (Foto: Wikipedia)

Los Angeles Olimpiyatına paralel bir de Sanat Festivali düzenlendi, 2 Haziranda başlayan etkinlikler 12 Ağustosta Olimpiyatla birlikte sona erdi.

Olimpiyat Oyunları ilk kez özel sektör tarafından finanse edildi.

Olimpiyat Oyunları ilk kez özel sektör tarafından finanse edildi. Örneğin Olimpik Yüzme Havuzuna McDonald’s, Veledrom Pistine de 7-Eleven isimleri verilmişti.

mcdonalds

Resim: McDonald’s Olympic Swim Stadium.

Çin Halk Cumhuriyeti 1952’den beri ilk kez oyunlara geri döndü ve 15 Altın Madalya kazandı.

Oyunlar sırasında yapılan testler sonunda 11 sporcunun dopingli olduğu belirlendi ve oyunlardan ihraç edildi.

1984 Yaz Oyunlarının en başarılı sporcusu Romen Jimnastikçi Ecaterina Szabo, 4 Altın, 1 Gümüş Madalya kazandı.

Amerikalı atlet Carl Lewis, Madalyalı kariyerine bu Olimpiyatta dört Altın alarak başladı ve 1936 Olimpiyatında Jesse Owens’in kırdığı rekoru egale etti.

Edwin Moses 400 metre engellide 1976 Olimpiyatından sekiz sene sonra tekrar Altın kazandı.

Müslüman ülkelerden gelerek Altın Madalya alan ilk kadın atlet 400 metre engelliyi kazanan Fas’lı Nawal El Moutawakel oldu.

Portekiz’li atlet Carlos Lopes, 2.09.21 ile Maraton yarışını kazandı. Bu rekor 24 sene kırılamadı.

Kadınlar Maraton yarışı ilk olarak bu Olimpiyatta koşuldu ve Amerikalı Joan Benoit tarafından kazanıldı. İsviçreli koşucu Gabriela Andersen-Schiess stadyuma girdiğinde hem sakatlanmıştı hem de bilinci yerinde değildi, finiş çizgisini göremiyordu, sağlık görevlilerinin yardımı ile yönünü bulup yarışı son yedi kişinin önünde bitirmeyi başardı ve finiş çizgisinde düştü.

İngiliz Sebastian Coe arka arkaya ikinci kez 1500 metrede Olimpiyat Madalyası kazanan ilk atlet oldu. Coe 2012 Olimpiyatında IOC’de İngiltere’yi temsil edecekti.

Los Angeles Olimpiyat Oyunlarının ilk Altın Madalyasını Çinli Atıcı Xu Haifenig kazandı.

Senkronize Yüzme, Ritmik Jimnastik ve Rüzgar Sörfü oyunlara ilk kez alındılar.

Çin Halk Cumhuriyeti Jimnastikçisi Li Ning, üç Altın, iki Gümüş ve bir Bronz Madalya aldı. “Prince of Gymnasts” lakabını alan Li, 2008 Pekin Olimpiyatında Meşaleyi yakacaktı.

İngiliz kürekçi Steve Redgrave, “Sir” ünvanını almadan ve arka arkaya beş Altın Madalya kazanmadan önceki ilk birinciliğine bu Olimpiyatta erişti.

Amerikalı sporcu Mary Lou Retton, Doğu Bloku dışında kadınlar arasında Jimnastikte ülkesine Madalya kazandıran ilk sporcu oldu.

Doğu Bloku’nun boykotu en çok halter branşında hissedildi. Dünyanın en iyi 100 haltercisinin 94’ü boykot nedeniyle Los Angeles’e gelemedi.

Sekiz sene sonra 1992 Barcelona’da ortaya çıkacak olan Amerikan “Dream Team” Basketbol Takımının üç ası Michael Jordan, Patrick Ewing ve Chris Mullin bu Olimpiyatta Amerika’ya Altın kazandırdı.

Amerikalı sporcu Connie Carpenter-Phinney Olimpiyatlarda ülkesine Altın kazandıran ilk Kadın Bisikletçi oldu.

Türkiye 1984 Los Angeles Olimpiyatına Atıcılık 4, Atletizm (1’i kadın) 5, Boks 6, Okçuluk (1’i kadın) 3, Judo 4, Halter 4, Güreş 16, Yüzme 4, Yelken 2, toplam 9 branşta (2’si kadın) 48 sporcu ile katıldı.

4-1984mad 5-1984mad2

Resim: 1984 Los Angeles Olimpiyat Madalyası

Los Angeles Olimpiyatına katılan 140 ülkeden 47’si Madalya kazandı. Amerika 83 Altın, 61 Gümüş, 30 Bronz, toplam 174 Madalya ile en ön sırada yer aldı. Romanya 20 Altın, 16 Gümüş, 17 Bronz, toplam 53 ile ikinci ve Batı Almanya 17 Altın, 19 Gümüş, 23 Bronz, toplam 59 Madalya ile üçüncü oldu. Çin (15-8-9) 32, İtalya (14-6-12) 32, Kanada (10-18-16) 44, Japonya (10-8-14) 32, Yeni Zelanda (8-1-2) 11, Yugoslavya (7-4-7) 18, Güney Kore (6-6-7) 19 Madalya aldılar.

Türkiye 3 Bronz Madalya (Eyüp Can, Boks 51 kg, Turgut Aykaç, Boks 57 kg, Ayhan Taşkın, Serbest Güreş Süper Ağır) ile sıralamada Venezuela ile birlikte 40. oldu.

Türkiye Kürek branşında Los Angeles Olimpiyatına katılmadı. TMOK Başkanı Turgut Atakol, Kürek Federasyonu Başkanı Turgut İmir idi.

Türkiye Şampiyonalarını 1981-1982-1983-1984 yıllarında Fenerbahçe kazanmıştı.

Türk Kürek Milli Takımı olarak 1980 Ioannina Balkan Şampiyonasına, 1984 Romanya-Pantalemon Balkan Şampiyonasına ve İstanbul Uluslar Arası Yarışlarına katıldık.

1984 Los Angeles Olimpiyatında Kürek

Kürek yarışlarında toplam 14 tekne sınıfında yarışlar yapıldı, Doğu Almanya, Rusya, Bulgaristan gibi Doğu Bloku ülkelerinin yokluğu hissedildi ancak boykota katılmayan Romanya, Kadınlar kategorisindeki altı yarışın beşinde birinci oldu. Bundan sonraki Olimpiyatlarda arka arkaya beş Altın alacak olan İngiliz Steven Redgrave ilk Madalyasını aldı, bu Olimpiyatla birlikte İtalyan Abbagnale kardeşlerin İki Tek Dümencilideki Madalya serüveni başladı, aynı şekilde Romen Elisabeta Oleniuc (Lipa) ilk Madalyasını aldı, Lipa beşinci Altınını 2004 Atina’da alacaktı. Kadınlar yarışları son olarak 1000 metre üzerinden yapıldı. 1988 Olimpiyatından itibaren bu mesafe 2000 metre olacaktı.

1980 Olimpiyatı ve sonraki yıllarda kürek dünyasında iki önemli keşif yer aldı.

İlk olarak Karbon Fiber küreklerin mucidi olan Dick ve Pete Dreissigacker kardeşler 1981 yılında bisiklet parçalarından imal ettikleri Concept Model A adını verdikleri kapalı salon kürek çekme aletini yarattılar. Derhal büyük ilgi gören aletin 1986 yılında B Modeli, 1993 yılında C Modeli ve 2003 yılında D Modeli piyasaya çıktı. 2006 yılında D Modelinin geliştirilmişi olan Concept2 üretildi. Adını Yunanca “İş Ölçer” anlamındaki Ergometre’den alan alet günümüzde sadece kürek dünyasının değil tüm spor branşlarında ve fitness salonlarında kullanılan bir antrenman aleti oldu. Alete eklenen elektronik donanımlarla birlikte Crash-B gibi çok popüler yarışmalar yapılmaya başlandı.

İkinci olarak “Kayar Dirsekli Tekne” olarak anılan bir keşif, Alman kürekçi, antrenör ve eğitimci Dr. Volker Nolte ile Empacher Firmasının çalışmalarıyla pratiğe geçirildi. Kayar dirsek teorisi aslında 1883 yılında İngiliz mühendis James Pacher tarafından bulunmuş ve patenti alınmıştı ancak mekanik güçlükler ve o devirdeki yetersiz malzeme yüzünden pratiğe geçirilemedi. 1946 yılında sanayici Georg von Opel kendisi için kayar dirsekli bir tekne imal etti ve Offenbach’ta bir gösteri yarışını kazandı. Opel, 1948 yılında Almanya’nın önemli çiftecisi Messerschmid karşısında da birinci oldu ama zamanla bu tekne de seri imalata geçilemeden müzeye kalktı. 1962 yılında Kürek Teknesi imal eden Gehrmann atölyesi kürekçi Klaus Hinz ile birlikte bir kayar dirsekli tekne imal etti ve o devrin Kürek Profesörü Karl Adam ile Tek Çifteci Moritz von Groddeck tarafından test edildi ama gene seri imalata geçilemedi.

44-Volker Koln81 Resim: Dr. Volker Nolte kayan dirsekli teknesiyle.

1981 yılında Dr. Nolte kendi dizaynı olan kayar dirsekli tekne ile (ileri yaşına rağmen) Essen’de yapılan Almanya Şampiyonasına katıldı. Ben de Frankfurter Germania 1869 kulübünün antrenörü olarak o yarıştaydım. Volker ile birlikte yarış saatine kadar tekneyi gözden uzak bir kayıkhanede hazırladık, Volker, yarış öncesi ısınmasını da kayıkhanenin içinde yaptı. Starta kısa bir süre kala tekneyi uzak bir iskeleden beraberce suya indirdik. Ben elimde dürbün ve kronometre ile tüm yarışı takip ettim.

Yarış Peter Michael Kolbe ile Volker arasında geçti ve sonunda Kolbe çok az bir farkla birinci oldu. Kolbe’nin son metrelerdeki korku dolu bakışlarını unutamam. Volker yarıştan sonra, “keşke teknenin imalatı ile bu kadar çok uğraşacağıma biraz daha fazla antrenman yapsaydım” demişti. Antrenörlük hayatım boyunca yarışı kaybeden sporcularımdan bu itirafı çok duymuşluğum vardı ama burada durum çok farklıydı.

Kürek teknesi imalatında bir devir açılmış gibi gözüküyordu. Derhal milli takımlar ve zengin kulüpler kayar dirsekli tekne siparişi vermeye başladılar. Empacher’in başkanı Leo Wolloner tarafından yapılan ilk teknelerden biriyle Kolbe o yıl Dünya Şampiyonu oldu. Teknede sabit duran oturak ve kayan dirsek-ayaklık kombinasyonu teknenin başının ve kıçının kürek başı ve sonlarında batmasını önlediği için teknenin hızını azaltan su sürtünmesi faktörünü önemli derecede azaltıyor, bu da yarışçıya çok önemli saniyeler kazandırıyordu.

Ancak Empacher tarafından teknenin çok pahalı olarak piyasaya sürülmesi ortaya bir eşitsizlik çıkarttı ve FISA 1983 yılında yarışlara bu tekneyle katılmayı yasakladı. Böylece önemli bir icat Olimpiyatlara katılamadan müzeye kalktı. Kayar dirsekli tek çifte, Galatasaray’dan sonra Almanya’daki ikinci evim olan Frankfurter Germania 1869 kulübünün Almanya Şampiyonu olan kürekçisi Marcel Hacker tarafından 2003 yılında antrenman amaçlı olarak kullanıldı.

Tek Çifte Yarışına 16 ülke katıldı:

6-1984 Tek Çifte Madalya

Resim: Tek Çifte Madalya Töreni

Finli Pertti Karppinen 7.00.24 ile birinci,

Batı Alman Peter-Michael Kolbe 7.02.19 ile ikinci,

Kanadalı Robert Mills 7.10.38 ile üçüncü oldu.

7-1984-pertti-karppinen-fin

Resim: Tek Çifte son metreler (Foto: Vebidoo.de)

Üçüncü Olimpiyatında da Altın Madalyayı kazanan Pertti Karppinen Dünya Şampiyonalarında 1979 ve 1985’te Altın, 1977, 1981 ve 1986’da Gümüş ve son yarışı olan 1987’de Bronz almıştı.

İkinci olan Kolbe 1976 Olimpiyatındaki kabusu tekrar yaşadı ve son metrelerde geçildi. Büyük rakibi Karppinen ile 14 sene boyunca defalarca yarıştı, Kolbe, kürek tarihinin en çok madalya kazanmış Tek Çiftecisidir ancak Avustralya’lı Stuart Mackenzie gibi hiç Olimpiyat Altını alamamıştır. Kolbe, toplamda beşi Dünya Şampiyonası Altını olmak üzere 11 Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası madalyasına sahiptir.

Tek Çifte yarışında Bronz Madalya kazanan Robert Mills, bir sene sonra Dünya Şampiyonasında Dört Çiftede Altın kazanacak ve 1988 Olimpiyatında aynı teknede dokuzuncu olacaktı.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Amerika, 5.Arjantin, 6.Yunanistan, 7.Yeni Zelanda, 8.Avusturya, 9.İsveç, 10.Porto Rico, 11.İspanya, 12.Fransa, sıralama dışı: Norveç, Hollanda, Japonya, Guatemala.

İki Çifte Yarışına 11 ülke katıldı:

Amerika Brad Alan Lewis, Paul Enquist 6.36.87 ile birinci,

Belçika Pierre-Marie Deloof, Dirk Crois 6.38.19 ile ikinci,

Yugoslavya Zoran Pancic, Milorad Stanulov 6.39.59 ile üçüncü oldu.

Amerika bu yarış ile 1964 yılından beri kürekte ilk Altın Madalyasını kazandı ve Brad Alan Lewis bu konuda “Assault on Lake Casitas” adında bir kitap yazdı.

Üçüncü olan Yugoslav ekibinin kürekçisi Zoran Pancic, partneri Milorad Stanulov ile birlikte 1980 Moskova Olimpiyatında aynı teknede Gümüş kazanmıştı. 31 yaşındaki Stanulov dört sene önce 1978 Hamilton Dünya Şampiyonasında Yugoslavya’ya Bronz kazandıran Tek Çifteciydi.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Batı Almanya, 5.İtalya, 6.Kanada, 7.Avusturya, 8.Finlandiya, 9.Meksika, 10.Norveç, 11.İsviçre.

İki Tek Dümencisiz yarışına 14 ülke katıldı:

Romanya Petru Iosub, Valer Toma 6.45.39 ile birinci,

İspanya Fernando Climent Huerta, Luis Maria Lasurtegui 6.48.47 ile ikinci,

Norveç Hans Magnus Grepperud, Sverre Loken 6.51.81 üçüncü oldu.

İkinci olan İspanyol ekibinin kürekçisi Fernando Climent Huerta günümüzde İspanya Kürek Federasyonu başkanıdır.

Üçüncü olan Norveç’li kürekçiler Hans Magnus Grepperud ve Sverre Loken, iki sene önce Luzern Dünya Şampiyonasında Altın kazanan Dört Tek Dümencisiz ekibindeydi.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Batı Almanya, 5.İtalya, 6.Amerika, 7.Hollanda, 8.Brezilya, 9.Yeni Zelanda, 10.Arjantin, 11.İsviçre, 12.İngiltere, sıralama dışı: Avustralya, Kanada.

İki Tek Dümencili yarışına 12 ülke katıldı:

İtalya Carmine Abbagnale, Giuseppe Abbagnale, Giuseppe Di Capua 7.05.99 ile birinci,

Romanya Dimitrie Popescu, Vasile Tomoiaga, Dumitru Raducanu 7.11.21 ile ikinci,

Amerika Kevin Still, Robert Espeseth, Douglas Herland 7.12.81 ile üçüncü oldu.

3-1984-giuseppe-di-capua-carmine-abbagnale-giuseppe-abbagnale-ita

Bu Olimpiyatla birlikte İtalyan Abbagnale kardeşlerin Madalya serüveni başladı. 1962 doğumlu küçük kardeş Carmine Abbagnale, dört sene sonra Seul Olimpiyatını da kazanacak, sekiz sene sonra İngiliz Searle kardeşlerin ardından Gümüş alacaktı. Carmine, Dünya Şampiyonlarında 1981, 1982, 1985, 1987, 1989, 1990, 1991’de Altın, 1986, 1993, 1994’te Gümüş ve 1983’te Bronz kazanmıştır.

1959 doğumlu Giuseppe Abbagnale ve 1958 doğumlu dümenci Giuseppe Di Capua on üç sene boyunca aynı kariyeri paylaşacaklardı.

İkinci olan Romen kürekçiler Dimitrie Popescu, Vasile Tomoiaga ile birlikte dört sene sonra Seul Olimpiyatında tekrar Gümüş kazanacaklardı. Popescu 1992 Barcelona Olimpiyatında Dört Tek Dümencilide Altın kazanıp aynı gün İki Tek Dümencilide Bronz alacaktı. Popescu’nun ayrıca 1989 Bled Dünya Şampiyonasında Dört Tek Dümencilide de bir Altın Madalyası vardır.

Ekibin dümencisi Dumitru Raducanu Barcelona’daki Dört Tek ve İki Tekin dümenindeydi, ayrıca Dünya Şampiyonalarında 1991 Viyana’da Dümencili Dört Tekte Gümüş, 1998 Köln’de Sekiz Tekte Bronz ve 1999 St. Catharines’te Dört Tekte kazanılmış Bronz Madalyaları vardır.

Üçüncü gelen Amerika ekibindeki Kevin Still dört sene sonra Seul’de şansını İki Çiftede denedi ama elemeleri geçemedi. Partneri Robert Espeseth ise 1986 Nottingham Dünya Şampiyonasında Dört Tek Dümencisizde birinci oldu, ertesi sene de Kopenhag’ta aynı teknede üçüncü oldu. 1988 Olimpiyatına İki Tek Dümencili teknesinde favori olarak gitti ancak hastalanarak yarışa katılamadı. Spor hayatına University of Tennessee’de kürek antrenörü olarak devam ediyor.

Ekibin dümencisi Doug Herland doğuştan Osteogenesis Imperfecta hastalığna sahipti ve hayatı boyunca 1.42 boyunda 48.5 kilo ağırlığındaydı. Aktif dümencilik kariyerinden sonra Adaptive Kürek konusunda önemli çalışmalar yaptı.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Brezilya, 5.Kanada, 6.Batı Almanya, 7.Yugoslavya, 8.İngiltere, 9.Fransa, 10.İspanya, 11.Belçika, 12.Peru.

Dört Tek Dümencisiz yarışına 10 ülke katıldı:

Yeni Zelanda Leslie O’Connell, Shane O’Brien, Conrad Robertson, Keith Trask 6.03.48 ile birinci,

Amerika David Clark, Jonathan Smith, Philip Stekl, Alan Forney 6.06.10 ile ikinci,

Danimarka Michael Jessen, Lars Nielsen, Per Rasmussen, Erik Christiansen 6.07.72 ile üçüncü oldu.

Birinci gelen Yeni Zelanda ekibi dört sene önce Moskova Olimpiyatı için favori gösterilmişti ancak boykot nedeniyle katılamadılar. Ekip kürekçilerinden Leslie O’Connell, Keith Trask ve Conrad Robertson, bir önceki sene Duisburg Dünya Şampiyonasında Altın kazanan ekipteydi. Conrad Robertson, ilerleyen yıllarda tekne imalatı işine girdi ve Robertson Boats markası ile tanındı.

Ekip arkadaşları Shane O’Brien daha sonra İngiltere’ye göç etti ve Henley Regatta’da yöneticilik görevi aldı.

İkinci gelen Amerika ekibinden David Clark 1981 Münih Dünya Şampiyonasında Bronz kazanan Sekiz Tek ekibindeydi. Jonathan Smith de 1988 Seul Olimpiyatında Sekiz Tekte Bronz kazandı.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Batı Almanya, 5.İsviçre, 6.İsveç, 7.Kanada, 8.Avustralya, 9.İngiltere, 10.Çin.

Dört Tek Dümencili yarışına 8 ülke katıldı:

İngiltere Martin Cross, Richard Budgett, Andrew Holmes, Steven Redgrave, Dümenci: Adrian Ellison 6.18.64 ile birinci,

Amerika Thomas Kiefer, Gregory Springer, Michael Bach, Edward Ives, John Stillings 6.20.28 ile ikinci,

Yeni Zelanda Kevin Lawton, Donald Symon, Barrie Mabbott, Ross Tong, Brett Hollister 6.23.68 ile üçüncü oldu.

4-m4+ 1984-steven-redgrave-adrian-ellison-martin-cross-richard-budgett-andy-holmes-gbr Resim: İngiliz M4+ ekibi

Birinci gelen İngiliz ekibinden Martin Cross dört sene önce Moskova’da Bronz kazanan Dört Tek Dümencili ekibindeydi. Cross’un ilginç bir Bronz Madalya koleksiyonu bulunmaktadır. 1978 ve 1979 Dünya Şampiyonalarında Dört Tek Dümencisizde, 1991 Dünya Şampiyonasında da Sekiz Tek teknesinde hep üçüncü olmuştur. Cross, Olympic Obsession adlı bir kitap yazmıştır ve The Guardian gazetesinde kürek sporu ile ilgili yazıları yayımlanmaktadır.

Ekibin diğer bir üyesi olan Richard Budgett, bu yarıştan sonra mesleği olan doktorluğa yönelmiş, 1992, 1994, 1998, 2002, 2006 Kış Olimpiyatlarında İngiliz ekibinin tıbbi danışmanlığını yapmış 2012 Londra Olimpiyatında da oyunların resmi “Medical Officer” sorumluluğunu taşımıştır.

Ekibin üçüncü kürekçisi Andrew Holmes, 19 yaşında Henley’de birinci olmuştur. Los Angeles Olimpiyatından dört sene sonra Seul’de iki yarışa birden katılmış, Dört Tek Dümencisizde Altın, İki Tek Dümencilide Bronz kazanmıştır. Holmes ayrıca Dünya Şampiyonalarında da kürek çekmiş, 1986 Nottingham’da Dört Tek Dümencilide Altın, 1987 Kopenhag’da Dümencisiz Dört Tekte Altın ve aynı gün İki Tek Dümencilide Gümüş kazanmıştır.

Ekibin en tanınmış kürekçisi ve kürek dünyasının en başarılı erkek sporcusu olan 1962 doğumlu Steven Redgrave’in Olimpiyat madalya listesi aşağıdaki gibidir:

1984 Dümencili Dört Tek Altın, 1988 Dümencili İki Tek Bronz, 1988 Dümencisiz İki Tek Altın, 1992 Dümencisiz İki Tek Altın, 1996 Dümencisiz İki Tek Altın, 2000 Dümencisiz Dört Tek Altın.

Redgrave 16 yıllık Olimpik Kürek hayatında yarıştığı Dünya Şampiyonalarında aşağıdaki madalyaları toplamıştır:

1986 İki Tek Dümencili Altın, 1987 İki Tek Dümencili Gümüş, 1987 İki Tek Dümencisiz Altın, 1989 İki Tek Dümencisiz Gümüş, 1990 İki Tek Dümencisiz Bronz, 1991 İki Tek Dümencisiz Altın, 1993 İki Tek Dümencisiz Altın, 1994 İki Tek Dümencisiz Altın, 1995 İki Tek Dümencisiz Altın, 1997 İki Tek Dümencisiz Altın, 1998 İki Tek Dümencisiz Altın, 1999 İki Tek Dümencisiz Altın.

Radgrave BBC’nin en tanınmış 100 İngiliz adlı sıralamasında 36. sırada yer almış, Olimpiyatlarda arka arkaya 5 Altın kazanmış ilk İngiliz kürekçidir. Bu rekoru İngiliz Bisikletçi Chris Roy tarafından 2012 Olimpiyatında kazanacağı altıncı Altın Madalya ile kırılacaktır.

İkinci gelen Amerika ekibinden Edward Ives, iki yıl sonra 1986 Nottingham Dünya Şampiyonasında Sekiz Tekte Bronz alan ekipte kürek çekecekti.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.İtalya, 5.Kanada, 6.Batı Almanya, 7.Brezilya, 8.Japonya.

Dört Çifte yarışına 10 ülke katıldı:

Batı Almanya Albert Hedderich, Raimund Hörmann, Dieter Wiedenmann, Michael Dürsch 5.57.55 ile birinci,

Avustralya Paul Reedy, Gary Gullock, Timothy McLaren, Anthony Lovrich 5.57.98 ile ikinci,

Kanada Doug Hamilton, Mike Hughes, Phil Monckton, Bruce Ford 5.59.07 ile üçüncü oldu.

8-1984 4x Alman

Resim: Alman 4x ekibi (Foto: RRK 08 Online)

Birinci gelen Batı Alman ekibinden 1957 doğumlu Albert Hedderich 1975 yılında Almanya Tek Çifte Şampiyonu olmuş ve ekip arkadaşı Michael Dürsch ile beraber İki Çiftede dört kez Almanya Şampiyonu olmuştur. Bu ikili Ulm, Donau Kürek kulübünden gelen ikili Raimund Hörmann, Dieter Wiedenmann ile birlikte kurdukları Dört Çifte ekibi ile 1978 – 1984 arasında Almanya Şampiyonu oldular. Aynı ekip 1978 Dünya Şampiyonasında Bronz, 1979 ve 1982’de Gümüş kazandılar. 1983 Dünya Şampiyonasında Batı Alman ekibi olarak Doğu Alman rakiplerini geçerek Dünya Şampiyonu oldular. (Dört Çifte teknesi yarışlara alındığından beri Doğu Almanya’nın bu teknedeki ilk yenilgisi oldu.)

0.4 saniye ile ikinci olan Avustralya teknesinden Paul Reedy ve Gary Gullock, 1990 Tasmanya Dünya Şampiyonasında İki Çiftede Bronz kazanacaktı.

Kanada ekibi 1985 Dünya Şampiyonasında Altın kazanacak ve 1988 Olimpiyatında dokuzuncu olacaktı. Ekip üyesi Doug Hamiton’un eşi Lynn Polson Los Angeles’te dördüncü olan Kanada Kadın Basketbol takımındaydı.

Aynı ekipten Phil Monckton 1976 Olimpiyatında beşinci olan Dümencisiz Dört Tek ekibindeydi.

9-4x Amerika

Resim: B Finalde birinci olan Amerika 4X ekibi (Foto: Wikipedia/High Contrast)

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.İtalya, 5.Fransa, 6.İspanya, 7.Amerika, 8.Norveç, 9.Hollanda, 10.Arjantin.

Sekiz Tek Yarışına 7 ülke katıldı:

Kanada Blair Horn, Dean Crawford, Michael Evans, Paul Steele, Grant Main, Mark Evans, Kevin Neufeld, Patrick Turner, Brian McMahon 5.41.32 ile birinci,

Amerika Walter Lubsen, Andrew Sudduth, John Terwilliger, Christopher Penny, Thomas Darling, Fred Borchelt, Charles Clapp III, Bruce Ibbetson, Robert Jaugstetter 5.41.74 ile ikinci,

Avustralya Craig Muller, Clyde Hefer, Samuel Patten, Timothy Willoughby, Ian Edmunds, James Battersby, Ion Popa, Stephen Evans, Gavin Thredgold 5.43 40 ile üçüncü oldu.

10-1984-M8-Final

Resim: 8+ yarışının ilk metreleri

Birinci gelen Kanada ekibinden Michael Evans, Oxfort’ta eğitim gördüğü yıllarda Sekiz Tekin hamlacısı olarak Cambridge ekibine karşı yarışmıştı, günümüzde Goldman Sachs firmasının Asya Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Paul Steele, Grant Main,  1988 Olimpiyatında altıncı olan Kanada Sekiz Tekindeydi.

0.4 saniye ile ikinci olan Amerika ekibinin kürekçisi Chip Lubsen, 1976 Olimpiyatında dokuzuncu olan Sekiz Tekteydi.

Andrew Sudduth, Dünya Şampiyonalarında 1981 Münih’te Dümencili Dört Tekte Gümüş, 1985 Hazewinkel’de Tek Çiftede Gümüş, 1982 Luzern’de Dümencili Dört Tekte Bronz, 1986 Nottingham’da Sekiz Tekte Bronz kazandı. Sudduth, elektronik mühendisiydi ve internet virüsünü yaratan ilk kişilerden biriydi. Tanınmış bir kürekçi olarak ülkesinde çok popüler olan Jack Kelly ödülünü kazanmıştı.

John Terwilliger ve Tom Darling, dört yıl sonra 1988 Olimpiyatında Dört Tek Dümencili ekibinde beşinci olacaktı. Tom Darling, 2013 Ergometre Şampiyonasında 50-54 yaş birincisi olmuştur.

Christopher Penny, eğitimi sırasında Oxfort Sekiz Tekinde diğer üç Amerikalı kürekçi ve dümenci ile birlikte antrenöre karşı protesto yaparak geleneksel yarış tarihinde ünlü “Oxfort İsyancıları” lakabını kazanmıştı.

Fred Borchelt Dünya Şampiyonalarında 1979 Bled’te İki Tek Dümencilide Bronz, 1981 Münih’te Dört Tek Dümencilide Gümüş, 1981 Luzern’de Dört Tek Dümencilide Bronz kazanmıştır.

Charles Clapp, 1981 Dünya Şampiyonasında Sekiz Tekte Bronz Madalya kazanmıştı.

Üçüncü olan Avustralya ekibinden Clyde Hefer, 1981 Münih Dünya Şampiyonasında Hafif Kilo Dört Tek Dümencisizde Altın almıştı.

Samuel Patten, 1983 Duisburg Dünya Şampiyonasında Sekiz Tekte Bronz ve 1990 Dünya Şampiyonasında Dümencisiz Dört tekte Altın kazanacaktı. Patten, Avustralya’nın ünlü “Oarsome Foursome” Dört Tek ekibinin bir üyesidir. 1992 Olimpiyatında Madalyasız kalan bir Sekiz Tek denemesi daha olacaktı.

Tim Willoughby, Ian Edmunds, James Battersby ve dümenci Gavin Thredgold, 1983 Duisburg Dünya Şampiyonasında Sekiz Tekte Bronz kazanmıştı.

Ion Popa ve hamlacı Stephen Evans iki sene sonra 1986 Nottingham Dünya Şampiyonasında Sekiz tekte Altın alacaktı. Bu Altın Madalya Avustralya’nın kürek tarihindeki ilk ve tek Sekiz Tek Altını olacaktı.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Yeni Zelanda, 5.İngiltere, 6.Fransa, 7.Şili.

Kadınlar kategorisinde

Tek Çifte yarışına 16 ülke katıldı:

Romanya Valeria Racila 3.40.68 ile birinci,

Amerika Charlotte Geer 3.43.89 ile ikinci,

Belçika Ann Haesebrouck 3.45.72 ile üçüncü oldu.

Birinci gelen Valeria (Rosca) Racila 1980 Moskova Olimpiyatında ve 1979 Bled Dünya Şampiyonasında İki Çiftede Bronz kazanmıştı. 1982 Luzern Dünya Şampiyonasında Tek Çiftede Gümüş kazanmıştı, aktif kürekçilik hayatının son Madalyası, 1985 Hazewinkel Dünya Şampiyonasında Tek Çiftede kazandığı Gümüş oldu.

İkinci gelen Charlotte Geer, 1976 ve 1984 Olimpiyatlarında Amerika Takımının kürekçisi olan Julia Geer’in kardeşiydi.

Üçüncü olan Ann Haesebrouck, 1988 Olimpiyatında Belçika Dört Çiftesi ile altıncı oldu ve 1992 Olimpiyatında İki Çiftede dokuzuncu oldu.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Kanada, 5.Danimarka, 6.İngiltere, 7.Yeni Zelanda, 8.Hollanda, 9.Avusturya, 10.İsveç, 11.Meksika, 12.Norveç, sıralama dışı: Batı Almanya, İtalya, Fransa, Avustralya.

İki Çifte yarışına 8 ülke katıldı:

Romanya Marioara Popescu, Elisabeta Lipa 3.26.75 ile birinci,

Hollanda Greet Hellemans, Nicolette Hellemans 3.29.13 ile ikinci,

Kanada Daniele Laumann, Silken Laumann 3.29.82 ile üçüncü oldu.

Birinci gelen ekipten Marioara Popescu, dört sene sonra Seul Olimpiyatında Tek Çiftede beşinci olup sekiz sene sonra 1996 Olimpiyatında Sekiz Tekte tekrar Altın kazanacaktı.

Elisabeta (Oleniuc) Lipa Romanya’nın beş Olimpiyat Altını sahibi kürekçisi olarak 2008’de Thomas Keller ödülüne layık görüldü. Lipa 1984 İki Çifte, 1992 Tek Çifte ve Sekiz Tek 1996 -2000 – 2001 Sekiz Tek teknelerinde birinci olmuştu. 2009’dan beri Romen Kürek Federasyonu Başkanıdır, ayrıca Dinamo Bügreş kulübünün de başkanlığını yürütmektedir.

İki Çifte yarışının finişinde Romanya’nın 3 saniye ardından 0.7 saniye ara ile biten bir kardeşler mücadelesi izlendi.

İkinci gelen Hollanda ekibinin kürekçileri Greet ve Nicolette Hellemans kardeşler aynı gün Sekiz Tek ekibiyle de Bronz kazandı.

Hollanda’dan 0.7 saniye sonra finiş çizgisini geçen Kanada’lı Daniele veSilken Laumann kardeşler Bronz kazandılar. 1964 Toronto doğumlu küçük kardeş Silken, 1988 Olimpiyatında İki Çiftede yedinci olduktan sonra Tek Çifteye geçip 1992 Olimpiyatında bu teknede Bronz kazanacak, 1996 Olimpiyatında da aynı teknede Gümüş Madalya sahibi olacaktı. Silken’nin ayrıca Pan American Oyunlarında 1987 ve 1995 yıllarında Tek Çiftede kazandığı Altın Madalyaları vardır.  1995 Dünya Şampiyonasında da Tek Çiftede Gümüş almıştır. Silken Laumann, 1999 yılında Thomas Keller ödülüne layık görülmüştür.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.İsveç, 5.Norveç, 6.Amerika, 7.Avusturya, 8.İngiltere.

Hollanda’dan 0.7 saniye sonra finiş çizgisini geçen Kanada’lı Daniele ve Silken Laumann kardeşler Bronz kazandılar. 1964 Toronto doğumlu küçük kardeş Silken, 1988 Olimpiyatında İki Çiftede yedinci olduktan sonra Tek Çifteye geçip 1992 Olimpiyatına hazırlanmaya başlar.

11-1984 Silken

Resim: Silken Laumann, 1992

Silken 1992 Olimpiyatına hazırlanırken 15 Mayıs 1992 günü Alman İki Tek Dümencisiz ekibi Colin von Ettinghausen ve Peter Hoeltzenbein’ın teknesiyle çarpışır ve ayağı kötü bir şekilde kırılır. Beş ameliyat sonrası Haziran sonunda tekrar antrenmanlara döner, 1992 Barcelona’da Tek Çiftede Bronz Madalya kazanarak çabalarının karşılığını alır.  Barselona Olimpiyatının kapanış seremonisinde Kanada Bayrağını taşır. Silken, 1995 Dünya Şampiyonasında Tek Çiftede Gümüş Madalya alır, 1996 Olimpiyatında Tek Çiftede Ekaterina Karsten’in ardından  ikincilik kazanır. Silken Laumann 1999 yılında aktif sporu bıraktığını açıkladığında Thomas Keller ödülüne layık görülmüştür.

İki Tek Dümencisiz yarışına 6 ülke katıldı:

Romanya Rodica Arba, Elena Horvat 3.32.60 ile birinci,

Kanada Elizabeth Craig, Patricia Smith 3.36.06 ile ikinci,

Batı Almanya Ellen Becker, Iris Völkner 3.40.50 ile üçüncü oldu.

Birinci gelen Romen kürekçi Rodica Alba, 1980 Moskova Olimpiyatında Sekiz Tekte Bronz kazanmıştı. Alba, 1988 Seul Olimpiyatında Dümencisiz İki Tekte Altın alacak ve aynı gün Sekiz Tek yarışını da ikinci olarak bitirecekti.

Ekibin diğer kürekçisi Elena Horvat uluslar arası parkurlara 1975 Nottingham Dünya Şampiyonasında Sekiz Tekte çıktı ve Bronz aldı. 1978 Karapiro Dünya Şampiyonasında Dört Tek Dümencilide Bronz, 1979 Bled Dünya Şampiyonasında İki Tek Dümencisizde Gümüş aldı ve aynı teknede 1981 Münih’te Bronz, 1983 Duisburg’ta Gümüş kazandı.

İkinci Kanada ekibi 1976 Olimpiyatında aynı teknede beşinci olmuştu. Tricia Smith, 1988 Olimpiyatında Dümencili Dört Tekte beşinci olacaktı. Smith ayrıca beş Dünya Şampiyonası madalyası sahibidir.

Alman Ellen Becker, yüzme sporundan küreğe geçiş yaptı ve partneri Irıs Völkner ile beraber Dört Tek Dümencili teknesinde 1981, 1982 Almanya birincisi oldu, ayrıca ekip İki Tek dümencisiz teknesinde 1981-1984 arasında dört kez Almanya birincisi olurken 1983 Dünya Şampiyonasında dördüncü oldu. Los Angeles Olimpiyatında İki Tek Dümencisiz teknesinde sadece altı tekne katılmıştı ve kazanılan Bronz Madalya sekiz senedir ilk kez bu tekne sınıfında Batı Almanya’nın kazanabildiği tek Madalya oldu. Bu durum Doğu Almanya ile birleşinceye kadar devam etti. Los Angeles’te Becker ve Völkner aynı gün Alman Sekiz Tek ekibinde de yer aldı ancak altıncı oldular.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Hollanda, 5.Amerika, 6.İngiltere.

Dört Çifte Dümencili yarışına 7 ülke katıldı:

Romanya Maricica Țaran, Anișoara Sorohan, Ioana Badea, Sofia Corban, Ecaterina Oancia 3.14.11 ile birinci,

Amerika Anne Marden, Lisa Rohde, Joan Lind, Virginia Gilder, Kelly Rickon 3.15.57 ile ikinci,

Danimarka Hanne Eriksen, Birgitte Hanel, Inger Kofod, Bodil Steen Rasmussen, Jette Hejli Sorensen 3.16.02 ile üçüncü oldu.

Birinci Romen ekibinin tecrübeli sporcusu Maricica (Titie) Taran, Dünya Şampiyonalarında aynı teknede 1985’te Bronz, 1986’da Gümüş kazanmış ve 1990 Lake Barrington’da Tek Çiftede üçüncü olmuştu. Taran, 1987 Mannheim Yarışından sonra Almanya’ya iltica etti, Alman oldu ve 1988, 1989, 1990 yıllarında Tek Çiftede Almanya birincisi oldu. 1990 Tasmania Dünya Şampiyonasında Almanya adına Tek Çiftede birinci oldu.

Romen ekibinin diğer sporcusu Anișoara Sorohan, 1988 Seul Olimpiyatında aynı teknede Bronz kazanacaktı. Sorohan, Dünya Şampiyonalarında aynı teknede 1985’te Bronz, 1986’da Gümüş kazanmıştı.

Ekibin bir diğer kürekçisi olan Sofia Corban da 1979 ve 1981 Dünya Şampiyonalarında aynı teknede Bronz almıştı.

Ekibin tecrübeli dümencisi Ecaterina Oancia, 1988 Seul Olimpiyatında ikinci olan Sekiz Tek ve üçüncü olan Dört Tek teknelerinin dümeninde oturmuştu. Oancia ayrıca Dünya Şampiyonalarında üç Altın, iki Bronz Madalya sahibidir.

İkinci gelen Amerika ekibinden Anne Marden dört sene sonra Seul’de Tek Çiftede Gümüş Madalya kazanacak, 1992 Barcelona’da ise aynı teknede dördüncü olarak madalyayı kaçıracaktı. Marden, Amerika’nın efsane yarışı olan Boston’s Head of the Charles Regatta yarışlarını yedi sene kazanmıştır. Kürekçilik kariyeri boyunca Kris Korzeniowski, Fransız Jean Pierre Leroux, Alman Hartmut Buschbacher gibi önemli antrenörlerle çalışmıştır.

Amerikan ekibinin diğer kürekçisi Joan Lind, 1976 Olimpiyatında Tek Çiftede Gümüş kazanmıştı.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Batı Almanya, 5.Fransa, 6.İtalya, 7.Kanada.

Dört Tek Dümencili yarışına 9 ülke katıldı:

Romanya Florica Lavric, Maria Fricioiu, Chira Apostol, Olga Bularda, Viorica Ioja 3.19.30 ile birinci,

Kanada Marilyn Brain, Angela Schneider, Barbara Armbrust, Jane Tregunno, Lesley Thompson 3.21.55 ile ikinci,

Avustralya Robyn Grey-Gardner, Karen Brancourt, Susan Chapman, Margot Foster, Susan Lee 3.23.29 ile üçüncü oldu.

12-1984 Avutralya kadın 4+

Resim: Avustralya ekibi

Romen ekibinden Maria Fricioiu, Dünya Şampiyonalarında aynı teknede iki Gümüş bir Bronz kazanmıştı. Aynı ekipten Chira Apostol’un, Dünya Şampiyonalarında kazandığı iki Gümüş Madalyası vardı, Olga (Bularda) Homeghi ise ekipte en çok Olimpiyata katılan sporcuydu. Homeghi 1980 Moskova’da Dört Çiftede Bronz, 1988 Seul’de İki Tek Dümencisizde Altın, aynı gün Sekiz Tekte Gümüş kazanmıştır. Homeghi’nin ayrıca 1979 Bled Dünya Şampiyonasında İki Çiftede kazandığı bir de Bronz Madalyası vardır. Dümenci Viorica Ioja bu Olimpiyatta hem Dört Tek, hem Sekiz Tek ekibinin dümeninde oturdu, Ioja’nın Dünya Şampiyonalarından kazandığı bir Altın ve bir Gümüş madalyası vardır.

İkinci Kanada ekibinden Marilyn Brain, kürekçilik kariyerini ülkesini temsilen beş Dünya Şampiyonası, beş Luzern yarışı ve bir Olimpiyat görerek tamamladı. 1981 yılında Victoria Üniversitesi Sekiz Tek ekibi olarak Kanada’da yılın takımı seçildiler ve Brain yılın Kadın Sporcusu ünvanına layık görüldü.

Kanada Dört Tekinin dümencisi Lesley Thompson, ekipte en çok Olimpiyata katılan sporcuydu. Thompson, Los Angeles’ten sonra Sekiz Tek teknesinde 1992 Barcelona’da Altın, 1996 Atlanta’da Gümüş, 2000 Sydney’de Bronz ve 2012 Londra’da Gümüş kazanacaktı.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Amerika, 5.Hollanda, 6.Batı Almanya, 7.İngiltere, 8.Çin, 9.Güney Kore.

Sekiz Tek yarışına 6 ülke katıldı:

Amerika Shyril O’Steen, Harriet Metcalf, Carol Bower, Carolyn Graves, Jeanne Flanagan, Kristine Norelius, Kristen Thorsness, Kathryn Keeler, Betsy Beard 2.59.80 ile birinci,

Romanya Doina Balan, Marioara Traşca, Aurora Pleşca, Aneta Mihaly, Adriana Bazon, Mihaela Armaşescu, Camelia Diaconescu, Lucia Sauce, Viorica Ioja 3.00.87 ile ikinci,

Hollanda Nicolette Hellemans, Lynda Cornet, Harriet van Ettekoven, Greet Hellemans, Marieke van Drogenbroek, Anne Marie Quist, Catharina Neelissen, Willemien Vaandrager, Martha Laurijsen 3.02.92 ile üçüncü oldu.

13-1984 W8+ USA

Resim: Amerika W8+ ekibi

Bu Olimpiyatta Kadınlar yarışlarında Romanya’nın önünde finişe girebilen tek tekne olan Amerikan Sekiz Teki Olimpiyat tarihinde 2008 yılına kadar Altın alabilen tek Amerikalı ekip olacaktı. Altın Madalyalı takımın sporcusu 1960 Alaska doğumlu Kristen Thorsness, aynı teknede 1982, 1983, 1987 Dünya Şampiyonalarında madalya kazanmış ve 1988 Amerikan Olimpiyat takımında yer almıştır.

Aynı ekipten Carie Graves 1976 Montreal Olimpiyatında Sekiz Tekte Bronz kazanan ekipteydi. Graves 1975 Dünya Şampiyonasında aynı teknede Gümüş kazanmış, ünlü antrenör Harry Parker’ın yarattığı “Red Roses Crew” ekibinde yar almıştır. 1980 Olimpiyatına boykot nedeniyle katılamamış, aynı yıl Luzern’de Sekiz Tekte Doğu Alman ekibini geçerek birinci olmuştur. 1981 Münih Dünya Şampiyonasında ikinci gelmiş, aynı yıl Henley Regatta’ya kadınların kabul edildiği ilk Dört Tek yarışında birinci olmuştur. Şu günlerde Texas Üniversitesi antrenörüdür.

Ekibin bir diğer üyesi Kathy Keeler, 1982 Luzern Dünya Şampiyonasında Gümüş Madalya kazanan Dört Tek ekibindeydi. 1980 Olimpiyat kadrosuna da alında ama boykot nedeniyle katılamadı. Daha sonraki yıllarda Amerika Kürek Milli Takımının antrenörü oldu, 1987’den 1996’ya kadar Olimpiyat takımlarını çalıştırdı, en son 1996 Atlanta Olimpiyatında Gümüş Madalya kazanan kadın ikilisinin antrenörüydü.

Altın Madalyayı bir saniye ile Amerika ekibine kaybeden Romen ekibindeki Doina Balan, Seul’de Dümencili Dört Tekte Bronz ve aynı gün Sekiz Tekte Gümüş kazanacaktı. Balan 1992 Barcelona’da tekrar Sekiz Tek ekibiyle bir Gümüş daha kazanacaktı, ayrıca Dünya Şampiyonalarında çeşitli teknelerde iki Altın, bir Gümüş ve iki Bronza Madalyası bulunmaktadır.

Ekibin bir diğer kürekçisi Marioara Traşca, dört sene sonra Seul’de Sekiz Tekte Gümüş, Dümencili Dört Tekte Bronz kazanacaktı. Traşca’nın Dünya Şampiyonalarında kazandığı üç Altın ve bir Bronz madalyası vardır.

Aneta Mihaly, 1979 ve 1981 Dünya Şampiyonalarında Bronz kazanan Dört Çifte ekibindeydi.

Adriana Bazon, 1988 ve 1992 Olimpiyatlarında Gümüş kazanan Sekiz Tekteydi.

Mihaela Armaşescu, 1988 Olimpiyatında Sekiz Tekte Gümüş alacaktı ve Dünya Şampiyonalarından kazandığı bir Altın ve üç Bronz Madalyanın sahibidir.

Camelia Diaconescu, 1985 ve 1986 Dünya Şampiyonalarında Sekiz Tekte Bronz kazanacaktı.

Dümenci Viorica Ioja, Dümencili Dört tekte aynı gün Altın almıştı, 1985 ve 1986 Dünya Şampiyonalarından kazanacağı bir Altın ve bir Gümüş Madalyası vardı.

Üçüncü gelen Hollanda ekibinden Nicolete Hellemans ve Greet Hellemans kardeşler aynı gün İki Çifte Yarışında Gümüş Madalya kazanmıştı.

İlk üç tekneden sonraki sıralama aşağıdaki gibi oldu:

4.Kanada, 5.İngiltere, 6.Batı Almanya.

1984 Los Angeles Olimpiyatına katılan 30 ülkenin 15’i Madalya kazandı.

Romanya 6 Altın, 2 Gümüş,

Amerika 2 Altın, 5 Gümüş, 1 Bronz,

Kanada 1 Altın, 2 Gümüş, 3 Bronz

Batı Almanya 1 Altın, 1 Gümüş, 1 Bronz,

Yeni Zelanda 1 Altın, 1 Bronz,

İngiltere 1 Altın

Finlandiya 1 Altın,

İtalya 1 Altın,

Avustralya 1 Gümüş, 2 Bronz,

Belçika 1 Gümüş, 1 Bronz,

Hollanda 1 Gümüş, 1 bronz,

İspanya 1 Gümüş,

Danimarka 2 Bronz,

Yugoslavya 1 Bronz,

Norveç 1 Bronz.

Not: Bu yıllarda Almanya’da Frankfurter Germania 1869 kulübünde antrenörlük yaptığım günlerde sporcumuz Sabine Hinkelmann Alman Bayan Milli takımı ile Dört Tek Dümencili ve Sekiz Tek teknelerinde Los Angeles’te yarışmış, Sekiz Tek ile finalde altıncı olmuştu. Sabine Frankfurt Freiweg kulübünden Klaudia Hornung ile birlikte Milli Takıma seçilmişti ve Alman Milli Takım Antrenörleri tarafından çalıştırılmaktaydı.

Yazı kaynağı : celalgursoy.com

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi

28 Temmuz – 12 Ağustos 1984 tarihleri arasında ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlendi. Oyunlara ikisi kadın 48 sporcumuz katıldı.

Başta Sovyetler Birliği olmak üzere 14 ülke “güvenlik önlemlerinin yetersizliği”ni gerekçe göstererek Oyunları boykot etti. Olimpiyatlarda ilk kez boy gösteren Çin Halk Cumhuriyeti sporcuları 15 altın, 8 gümüş, 9 bronz madalya kazanarak başarılı oldular. Oyunların yıldızı atletizmde dört altın madalya kazanan ABD’li atlet Carl Lewis’ti. Sonraki Olimpiyatlarda kazanacağı beş altın madalya ile Olimpiyatlarda en çok altın madalya kazanan dört sporcudan biri, uzun atlamada üst üste dört Olimpiyatta da şampiyon olarak, bu başarıyı elde eden iki atletten biri olacaktı. Asıl adı Frederick Carlton Lewis olan 1 Temmuz 1961 doğumlu siyahi atlet, Los Angeles’ta 100m’yi 9.99 ile koştu, 200m’yi 19.80’le Olimpiyat rekoru kırarak koştu. 4x100m bayrakta 37.83 ile birinci olan ABD takımıyla dünya rekorunu da yeniledi.

Oyunların ilk kez özel sektör tarafından finanse edilmesi ve 225 milyon USD kar edilmesi, Oyunlardan sonra Olimpiyatlara talip olan kent sayısında büyük artış yaşanmasını sağladı. Türkiye boksta, tarihinde ilk kez madalya kazandı.

Oyunların Açılış Töreninde Türk Bayrağını atlet Semra Aksu taşıdı.

Yeni Zelandalı okçu Neroli Fairhall madalya yarışında mücadele eden ilk paralimpik sporcu oldu.

Kadınlar maratonu, ritmik cimnastik, senkronize yüzme ve kadınlar yol bisikleti ilk kez Olimpik Programa dahil edildi.

Erkekler 400m serbest stil yarışında tuhaf bir derece kayıtlara geçti. 1984’ten başlamak üzere 1996’ya kadar A finaline en iyi 8 dereceli yüzücü katılırken, B finalinde ise 9-16. Sırayı elde eden sporcular yarıştı. 1984’te Olimpiyat tarihinde tek olmak üzere, B finalini kazanan sporcu, A finalinin birincisinden daha iyi bir dereceye Olimpiyat rekorunu da kırarak imza attı.

* A finali birincisi George Dicarlo (3:51.23) – B finali birincisi Thomas Fahrner (3:50.91)/p>

Yazı kaynağı : www.olimpiyatkomitesi.org.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın