120 gram altının zekatı ne kadar

120 gram altının zekatı ne kadar bilgi90’dan bulabilirsiniz

120 Gram Altın İçin Ne Kadar Zekat Verilir, Kaç TL Zekat Düşer

120 Gram Altın İçin Ne Kadar Zekat Verilir, Kaç TL Zekat Düşer

© Copyright 2018 Anlık Altın Fiyatı – Canlı Altın Fiyatları Takibi

Önemli Uyarı

Altın fiyatları, uluslararası piyasalarda işlem gören ve anlık değişen ons altın ve döviz fiyatları baz alınarak gösterilmektedir. Serbest Piyasa, Kuyumcu ve Kapalıçarşı Altın Fiyatları ile sitemizdeki Altın Türlerinin Alış ve Satış Fiyatları değerleri farklı olabilir.

Yazı kaynağı : www.anlikaltinfiyati.com

120 Gram Altının Zekatı Ne Kadardır, Kaç Liradır

120 Gram Altının Zekatı Ne Kadardır, Kaç Liradır

120 gr Altının zekatı 3 gram Altındır. Yani 120 gr Altına 3 gram altın zekat düşer. 3 Gram 24 Ayar Altının TL olarak karşılığı ise 3.643,29 Türk lirasıdır. Genelde zekat da Türk lirası karşılığı olarak verilmektedir. Altının zekatı ne zaman verilecekse o günkü güncel piyasa bilgilerine göre altının Türk lirası değerine göre verilmelidir. Hiç borcunuz yoksa 120 gram altının yüzde iki buçuğunu hesaplar ki 3 gram altın eder ve bu miktarı zekât olarak verirsiniz.

120 Gr Altının Euro Olarak Zekatı Ne Kadardır?

120 Gr Altının Dolar Olarak Zekatı Ne Kadardır?

120 Gr Altının Sterlin Pound Olarak Zekatı Ne Kadardır?

Yazı kaynağı : www.doviz724.com

Zekat Hesaplama

ESKI ESERLER

Soru: 22 ayar altının zekâtı ile 14 ayar altının zekâtının hesaplanması aynı mıdır? Bunların hesaplanması nasıl yapılıyor acaba?

el Cevab: (sorunuzu şöyle anladım; altının nisabında 24 ayar olanın ücreti daha fazladır.

– 14 ayar olanın daha düşüktür, ayarı düşük altının nisabı kıymet üzerinden mi gram üzerinden mi hesaplanacaktır?
– Gram üzerinden hesaplanacaksa farklı ayarlardaki altının gram üzerinden hesabının bir kuralı ölçüsü var mıdır?
– Hanefi mezhebindeki fetva bu çerçeve de nedir?)

Altının nisabında ittifak noktası 80 gram altına sahip olmaktır. Bu nisabın altının ayarı da 24 ayar kabul edilmiştir. 

Bundan sonrasında piyasa da kullanılan altınlarda ayar düşüklükleri olması durumunda ihtilaf edilmiştir. 
Diğer mezheplerde sahip olunan altının ayarının 24 ayar altın esas alınarak hesaplanıp ona göre nisaba ulaşıp ulaşmadığı tesbit edilir. (yani altının ayarına nisab miktarının hesaplanmasında değer verilir.) Ve o çerçevede de zekâtı hesaplanır fetvası vardır. 

Örneğin; 
-24 ayar altının nisabı 80-85 gram;
-21-22 ayar altının nisabı 97-98 gram olarak tesbit edilmiş; 
-18 ayar altının nisabı da 118-120 gram nisabı olur denilmiştir. 

Hanefi mezhebinde de piyasa da dolaşan farklı altın ayarlarının nisapları hakkında net ifadelere ulaşamadım. 

Ama genel olarak altın ayarı 24 olması gerekirken düşük ayarda ise buna ”mağşuş altın” (ayar tutmayan-hileli altın) denilmektedir. Bunun zekâtı meselesinde ayarı temiz olmayan altınlarda yüzde itibarıyla altın miktarı diğer karıştırılan maddelerden daha fazlaysa bu tür altınların zekâtlarında tam ayar altınmış gibi davranılır bilgisi kültürümde var. 
Bu konuya ilk fırsatta bakabildiğim kadar bakarım ve neticeyi buraya yazarım.

Mülahaza: Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim. Ama şu husus kafamda tam netliğe kavuşmadı. Altınlar farklı ayarlarda olursa kendi içlerinde yukarıda belirttiğiniz nisap miktarlarına ulaşması mı beklenir? Diyelim benim 40 gr. 24 ayar, 40 gr. da 18 ayar altınım var. Bu ikisinin toplamın nisap miktarı olarak bildiğim 80 gr.a ulaşıyor. Ama farklı ayarlarda oldukları için 24 ayarlara 40 gr. 18 ayar altına da 80 gr. Daha gelmesi gerekiyor öyle mi? Ben bu ikisinin toplamı 80 gr. oldu diye zekâtı vermeyip de kendi içlerinde belirtilen nisaba ulaşmasını mı bekleyeceğim? Biraz karışık oldu ama bilmem anlatabildim mi?

el Cevab: Değişik ayarlarda altınınız varsa bir kuyumcuya gidersiniz ve bunların 24 ayar altın üzerinden hesabını yaptırırsınız. 
Toplam gramları 24 ayar altın değeri üzerinden 80-85 gram altın değerine ulaşıyorsa altınınızdan zekât vermeniz gerekir. 

Örneklediğiniz çerçeve 40 gram 24 ayar altınım var nisaba ulaşmıyor 40 gram 18 ayar altınım var o da nisaba ulaşmıyor o halde bana zekât düşmez, denilemez. 
Farklı ayarlarda olsalar da toplam sahip olduğunuz altın miktarının esas alınması gerekir. O toplam miktarıda kuyumcuya hesaplatırsanız altınınınız 24 ayar üzerinden hesaplandığında nisaba ulaşıp ulaşmadığını anlamış olursunuz. 
– Böyle bir hesaplama yapma imkânınınızın olmadığı bir durumda olmanız durumunda (altınınızın ayarlarının miktarlarını bilmeseniz ama) gram olarak nisap miktarına ulaştığını bilirseniz 80 gram nisabı üzerinden hesaplayarak zekâtını verirsiniz.
 

Yazı kaynağı : www.eskieserler.net

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın